Na łamach pisma „The BMJ” panel ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia odniósł się do sposobu zapobiegania infekcji koronawirusem SARS-CoV-2 z pomocą hydroksychlorochiny.

Reklama

Na podstawie wyników sześciu badań z udziałem ponad 6 tys. ochotników ze stwierdzoną ekspozycją na SARS-CoV-2 i bez niej specjaliści stwierdzili, że prewencyjne stosowanie wymienionego leku jest nieuzasadnione. Zalecenie dotyczy wszystkich, którzy nie mają COVID-19, niezależnie od ich kontaktów z osobami zakażonymi.

Wysokiej jakości badania wskazały, że przyjmowanie tej substancji nie wpływa na liczbę zgonów ani hospitalizacji.

Jednocześnie dowody o umiarkowanej pewności sugerują, że hydroksychlorochina nie wpływa na laboratoryjne potwierdzone zakażenia, a do tego, prawdopodobnie nasila ryzyko niepożądanych reakcji.

Eksperci stwierdzają więc, że badania tego leku nie powinny być już dłużej priorytetem, a dostępne zasoby należy przeznaczyć na badania innych substancji.

Zdaniem autorów zalecenia, na jego ważność raczej nie wpłyną różne czynniki związane z działaniem konkretnego kraju i jego służby zdrowia.

Opublikowana rekomendacja to pierwsza wersja aktualizowanych na bieżąco zaleceń (living guideline) odnośnie leków mających chronić przed COVID-19. W miarę, jak dostępne będą nowe dane, zalecenia obejmą także inne substancje.