IgA to przeciwciała stanowiące dominującą klasę immunoglobulin w ludzkich wydzielinach śluzowo-surowiczych, np. nosowo-gardłowych. Mogą też występować w surowicy.

Reklama

Dotychczas naukowcy wskazywali, że przeciwciała klasy IgA mają wysoki potencjał w diagnozowaniu zakażenia koronawirusem. Odnotowywali, że u niektórych chorych na kilka dni przed pojawieniem się objawów COVID-19 znacząco wzrastał w organizmie poziom tychże przeciwciał.

Ze studium opublikowanego w naukowym piśmie “Science Translational Medicine” wynika, że przeciwciała IgA, które, jak wskazali naukowcy, w dużych ilościach zalegają w drogach oddechowych po zakażeniu koronawirusem, mają wysoki potencjał także w neutralizowaniu rozwoju COVID-19.

Według autorów badania, przeprowadzonego w Paryżu w szpitalu Pitie-Salpetriere na około 160 osobach zainfekowanych koronawirusem, najszybciej COVID-19 mija w przypadku osób mających wysoki poziom przeciwciał klasy IgA. Łagodniejszy jest też przebieg choroby.

W komunikacie władze szpitala wskazały, że widoczne u wielu pacjentów pojawienie się dużych ilości IgA dowodzi dużego potencjału tych przeciwciał w zastosowaniu ich jako składnika szczepionek przeciwko COVID-19.

- Nasze studium wykazało, że IgA neutralizują wirus SARS-CoV-2 znacznie skuteczniej niż przeciwciała klasy IgM i IgG, blokując lepiej białko S wirusa. Proteina ta przyłącza się do komórek organizmu, aby je zainfekować - wyjaśnili badacze.

Autorzy studium odnotowali także, iż przeciwciała IgA mogą obniżać ryzyko zakażenia za pośrednictwem wydzielin pochodzących od osób zainfekowanych, obniżając w nich zawartość koronawirusa.