Łącznie będzie niebawem 71 izolatoriów z ponad 8 tys. miejsc. - Liczba izolatoriów będzie się sukcesywnie zwiększać zgodnie z potrzebami. W izolatoria będą przekształcane niektóre sanatoria i szpitale uzdrowiskowe z wykwalifikowaną kadrą medyczną – powiedziała PAP rzecznik Funduszu Sylwia Wądrzyk.

Reklama

Zwiększanie dostępności do izolatoriów zakłada opublikowana w tym tygodniu najnowsza wersja strategii walki z pandemią COVID-19.

Minister zdrowia Adam Niedzielski informował w ostatnich dniach, że plany zakładają rozszerzenie miejsc w izolatoriach do 10 tys.

Mają one być przeznaczone dla osób z potwierdzonym COVID-19 i niemogących przebywać w izolacji domowej ze względu na narażenie innych domowników będących w grupach podwyższonego ryzyka ciężkiego przebiegu tej choroby.

ZOBACZ AKTUALNĄ MAPĘ ZAKAŻEŃ>>>

Do izolatoriów mają trafiać również m.in. pacjenci odsyłani ze szpitali na okres rekonwalescencji, aby możliwie efektywnie wykorzystać dostępną bazę szpitalną dla pacjentów wymagających szczególnej opieki.

- Obiekty, w których funkcjonują izolatoria, wskazują wojewodowie. Od strony finansowej ich działalność zabezpiecza Narodowy Fundusz Zdrowia – zaznaczyła rzeczniczka.