- Wirus krąży szybciej. Odrodzenie pandemii rozpoczęło się w sierpniu - poinformował Fontanet.

- Trzeba wyciągnąć wszystkie narzędzia, jakimi dysponujemy, do walki z koronawirusem. Oczywiście, będą temu towarzyszyły ograniczenia i trudne momenty - podkreślił epidemiolog. Zwrócił uwagę na wyzwania stojące przed szpitalami i personelem medycznym, który oprócz ludzi zakażonych koronawirusem musi zająć się osobami cierpiącymi na wiele innych chorób.

Reklama

Na pytanie dziennikarza, czy we Francji mamy do czynienia znów z wielkim kryzysem, gość odpowiedział, że walka z chorobą będzie maratonem i wszyscy, dosłownie wszyscy muszą się zmobilizować.

- To będzie trudne - zaznaczył.

Francuski resort zdrowia podał w czwartek, że ciągu ostatnich siedmiu dni do szpitali trafiło 10 166 osób z Covid-19, spośród których 1627 zostało umieszczonych na oddziałach intensywnej terapii.

Reklama

W czwartek, 23 października, we Francji po raz kolejny stwierdzono najwyższy dobowy przyrost zakażeń koronawirusem od początku epidemii - 41 622 przypadki, o 15 tys. więcej niż dzień wcześniej. Od początku epidemii koronawirusem we Francji zakaziły się 999 043 osoby.

W czwartek stwierdzono też 165 kolejnych zgonów, tym samym liczba przypadków śmiertelnych wzrosła do 34 210.

Tego dnia premier Francji Jean Castex poinformował o wprowadzeniu godziny policyjnej od godz. 6 do 21 w kolejnych 38 francuskich departamentach i Polinezji Francuskiej. W sumie godzina policyjna obowiązuje już w 54 ze 101 departamentów (96 europejskich i pięciu zamorskich).