W ankiecie przeprowadzonej przez Klub Malasmadres (dosł. Złematki) i towarzystwo ubezpieczeń zdrowotnych DKV Salud, opublikowanej w środę przez dziennik „La Voz de Galicia”, 70 proc. hiszpańskich matek stwierdziło, że „czują się o wiele bardziej zmęczone” teraz niż przed obowiązkową kwarantanną.

Reklama

Zmęczenie spowodowane jest koniecznością pogodzenia zdalnej pracy, zajęć domowych oraz wychowywania dzieci, w tym uczestniczenia w ich edukacji.

Według badań do tych objawów dochodzi stres związany z niepewnością, co stanie się w ciągu następnych miesięcy oraz wypalenie emocjonalne m.in. z powodu braku czasu i miejsca dla siebie.

Celem sondażu była ocena poziomu stresu wśród hiszpańskich kobiet spowodowanego pandemią koronawirusa. - Cyfry dają obraz sytuacji, którą widać gołym okiem: między lipcem i sierpniem (w okresie wakacyjnym) kobiety są wyczerpane - ocenił Klub Malasmadres. Ponadto, 43 proc. kobiet uznało, że nie odpocznie w czasie wakacji.

Koronakryzys spowodował, że 86 proc. kobiet ocenia siebie jako „apatyczne”, „smutne” i „bez motywacji do pracy”. Rozwiązanie swej sytuacji matki widzą w „pobyciu samej, bez dzieci i partnera”, „spaniu”, „robieniu, co mi się chce”, „wyłączeniu się” oraz „ciszy”.