Podczas niedzielnej konferencji prasowej premier ostrzegł, że obywatele powinni być gotowi na nawrót licznych przypadków infekcji. - Zagrożenie ze strony koronawirusa nie minęło. (…) Teraz musimy lepiej przygotować się na nadejście drugiej fali epidemii - powiedział Sanchez.

Reklama

Z podanych przez jego rząd w niedzielę statystyk wynika, że w ciągu tygodnia w Hiszpanii nie nastąpił żaden zgon wskutek Covid-19, a łączna liczba zmarłych wynosi 27 136. Z kolei przypadki zakażenia szacowane są obecnie na 243 928, czyli o 323 zakażenia więcej wobec podanych w sobotę przez hiszpańskie ministerstwo zdrowia.

Wciąż wysoka dynamika zakażeń notowana jest w Portugalii, gdzie podczas ostatniej doby potwierdzono 227 kolejnych infekcji. Zarówno władze sanitarne, jak i komentatorzy wskazują, że pod względem nowych przypadków zakażeń Portugalia należy do europejskiej czołówki.

Analitycy uniwersytetu medycznego w Porto przypominają, że od ponad miesiąca w Portugalii liczba dobowych zakażeń SARS-CoV-2 utrzymuje się na poziomie przekraczającym 200 przypadków.

Ze statystyk ministerstwa zdrowia wynika, że do niedzielnego popołudnia liczba zanotowanych w Portugalii zachorowań na Covid-19 wzrosła do 36 690.

W ciągu ostatniej doby portugalskie służby medyczne potwierdziły też pięć kolejnych zgonów u pacjentów zainfekowanych koronawirusem. Łączna liczba ofiar śmiertelnych w tym kraju wynosi już 1 517.