- To jeden z największych sukcesów ludzkości w historii! – podkreślił.

Reklama

Jednocześnie zauważył, że ospa prawdziwa (variola vera), wirusowa choroba zakaźna, przez tysiące lat była przyczyną setek milionów zgonów. Od 1798 r. przeciwko tej chorobie stosowano skuteczną szczepionkę.

- W Polsce ostatni przypadek rodzimej ospy prawdziwej miał miejsce w 1937 r., natomiast ogniska po zawleczeniu tej choroby notowano w latach 1953, 1962 i 1963 – napisał sanepid. Przypomniał też, że przeniesienie choroby następuje najczęściej drogą kropelkową w wyniku bezpośredniego kontaktu z chorym lub pośrednio – przez kontakt ze skażonymi przedmiotami (np. koce, ubrania).

- Chory jest zakaźny od momentu pojawienia się pierwszych zmian na skórze i błonach śluzowych, aż do momentu całkowitego odpadnięcia strupów (strupy zawierające wirusa są także zakaźne). Okres ten wynosi z reguły około 3 tygodni. Powszechna jest wrażliwość ludzi niezaszczepionych. Odporność poszczepienna utrzymuje się przez kilka lat, po upływie których potrzebne jest wykonanie ponownego szczepienia. W związku jednak z likwidacją choroby, w 1980 r., zgodnie z zaleceniami WHO szczepienia przeciwko tej chorobie zostały całkowicie wycofane z kalendarza szczepień ochronnych – wyjaśnił GIS.