Reklama

Wyniki ankiety przeprowadzonej przez naukowców z Centrum Medycznego Uniwersytetu w Amsterdamie odzwierciedlają problemy całego społeczeństwa.

22 procent piłkarek i 13 procent piłkarzy, którzy wzięli udział w badaniu, zgłosiło objawy typowe dla depresji, takie jak brak zainteresowania, apetytu, energii i poczucia własnej wartości. W ankiecie wzięło udział 1134 mężczyzn średnio w wieku 26 lat i 468 kobiet średnio w wieku 23 lat, łącznie z 16 krajów. Podobne badania przeprowadzone na przełomie roku, a więc przed wprowadzeniem ograniczeń związanych z pandemią COVID-19, wykazały dwukrotnie niższe wyniki.

Do wzajemnego wspierania się w okresie izolacji zachęcają zawodnicy, członkowie Światowej Rady Graczy FIFPro, kapitan Juventusu Giorgio Chiellini i piłkarka Olympique Lyon Lucy Bronze.

- Bądźmy w kontakcie z kolegami z drużyny nie tylko na boisku, szczególnie gdy podejrzewamy, że mogą być przygnębieni lub niespokojni - powiedział reprezentant Włoch.

- Jeśli przechodzisz trudny okres lub masz problemy psychiczne, porozmawiaj z osobą, której ufasz. Nie trzymaj swoich lęków w tajemnicy - dodała reprezentantka Anglii.