Komisja zdrowia zakończyła w poniedziałek wieczorem pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Komisja przyjęła kilkanaście poprawek, zgłoszonych zarówno przez posłów PiS, jak i przez posłów opozycji.

Reklama

Jeszcze w poniedziałek wieczorem zaplanowane jest drugie czytanie projektu na plenarnym posiedzeniu Sejmu i głosowanie.

Latos podkreślał w rozmowie z dziennikarzami, że taka zgoda w pracy nad projektem ustawy "to jest niezwykła rzadkość, bo w przeszłości niejednokrotnie udowadniano, że ten kto ma więcej szabel, ten wygrywa".

- Przyjęliśmy w moim przekonaniu bardzo dobrą ustawę, nie twierdzę że idealną - powiedział Latos. - Oby nie było epidemii i obyśmy nie musieli weryfikować skuteczności działania tej ustawy - dodał.

Stwierdził, że podczas pracy komisji wszystkie wątpliwości opozycji były na bieżąco wyjaśniane. Zaznaczył, że na wniosek opozycji do projektu zostały wprowadzone korekty, żeby było wiadomo, że "to jest przygotowane tylko na tę szczególną sytuację i nie ma tu jakichś niecnych zamiarów i drugiego dna".

Dodał, że poprawek było kilkanaście i one "były mniej więcej po równo rozłożone między trzy kluby".

Reklama

- Myślę, że w Polsce możemy być dumni, że wspólnie udało się wypracować dobrą ustawę - podkreślił Latos. - Udało się to zrealizować i to jest nasz wspólny sukces - dodał.

Podziękował szefowi KPRM Michałowi Dworczykowi za jego "otwartość" i "zrozumienie dla różnych obaw, które zgłaszała opozycja".

Projektowana ustawa określa zasady i tryb zapobiegania oraz zwalczania zakażenia i rozprzestrzeniania się choroby wywołanej wirusem SARS-CoV-2, w tym zadania organów administracji publicznej, uprawnienia i obowiązki świadczeniobiorców, świadczeniodawców oraz osób przebywających na terytorium RP. Projekt przewiduje m.in., że pracodawca będzie mógł polecić pracownikowi pracę zdalną.

W uzasadnieniu projektu napisano, iż "przedkładane regulacje wychodzą naprzeciw wszystkim sytuacjom, w których narasta zagrożenie epidemii i rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych u ludzi i wprowadzają niezbędne mechanizmy działania".

Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, pojawiła się w grudniu w środkowych Chinach. Od 31 grudnia 2019 r. do 1 marca br. zanotowano ponad 87 tys. potwierdzonych przypadków COVID-19, w tym blisko 3 tys. zgonów. Główny Inspektorat Sanitarny odradza podróże m.in. do Chin, Hongkongu oraz Korei Południowej, Włoch, Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu.