Z badania wynika, że ogólna higiena Francuzów znacznie się poprawiła od lat 50. XX wieku, ale część z nich wciąż nie przestrzega podstawowych zasad czystości. Problem dotyczy w szczególności mężczyzn, osób starszych i samotnych.

Reklama

29 proc. Francuzów (niezależnie od płci) przyznaje, że po wyjściu z toalety nie myje regularnie rąk. 33 proc. Francuzów nie myje rąk przed gotowaniem, a ponad połowa nie myje ich przed jedzeniem. Natomiast zaledwie około czterech na 10 Francuzów myje ręce przed opieką nad dzieckiem. Po skorzystaniu z transportu publicznego ręce myje 37 proc., a po kontakcie ze zwierzęciem - 30 proc.

Badanie odnotowuje, że 76 proc. Francuzów myje się codziennie, ale pokazuje również znaczne różnice między płciami w ogólnym podejściu do higieny.

81 proc. Francuzek wykonuje pełną toaletę, rozumianą jako mycie całego ciała i twarzy, każdego dnia; wśród Francuzów odsetek ten wynosi 71 proc. Prawie wszystkie kobiety - 94 proc. - zmieniają bieliznę każdego dnia. Wśród mężczyzn ten odsetek jest niższy - wynosi 73 proc.

Problemem pozostaje niemycie rąk. Zaledwie 68 proc. mężczyzn myje ręce po skorzystaniu z toalety, wśród kobiet odsetek ten wynosi 75 proc. Po skorzystaniu z transportu publicznego ręce myje 31 proc. mężczyzn i 42 proc. kobiet.

Inną różnicą w zachowaniach dotyczących higieny jest mycie włosów. 29 proc. mężczyzn twierdzi, że myje włosy codziennie, to samo deklaruje zaledwie 8 proc. kobiet. Zamiast tego 62 proc. Francuzek przyznało, że myje włosy co drugi lub co trzeci dzień.

Wśród kobiet przestrzeganie higieny znacznie się zmieniło od lat 50. XX wieku. Wyniki badania przeprowadzonego w 1951 roku przez magazyn „Elle” pokazują, że w tym czasie zaledwie nieco ponad połowa Francuzek myła się codziennie, głównie z powodu braku łazienki i dostępu do bieżącej wody.

W badaniu Ifop podkreślono, że 88 proc. Francuzów ma obecnie dostęp do prysznica w domu. Sondaż przeprowadzony przez ten sam instytut w marcu 2019 roku pokazywał jednak że 3 mln Francuzów wciąż nie było stać na utrzymanie codziennej higieny ze względów społecznych i finansowych.

Badanie przeprowadzono w lutym br. na reprezentatywnej grupie 2005 osób powyżej 18. roku życia.