Są to pierwsze przypadki zakażenia koronawirusem w krajach Zatoki Perskiej.

Reklama

Bahrajńska agencja informacyjna BNA podała, że zakażony to obywatel Bahrajnu, który przybył z Iranu.

Kuwejcka agencja KUNA przekazała, że w Kuwejcie wirusem zakażone zostały trzy osoby, które powróciły z Iranu; wśród nich jest obywatel Arabii Saudyjskiej. Osoby te znalazły się wśród 700 ewakuowanych w zeszłym tygodniu z miasta Meszhed w północno-wschodnim Iranie.

Minister zdrowia Afganistanu Ferozuddin Feroz podał na konferencji prasowej, że zachorowała jedna z trzech osób, które podejrzewano o zakażenie koronawirusem. Ogłosił też stan wyjątkowy w prowincji Herat, graniczącej z Iranem, gdzie zanotowano dziesiątki przypadków choroby; według ostatnich doniesień w Iranie na koronawirusa Covid-19 zmarło 12 osób, najwięcej poza Chinami.

Proszę ludzi o zostanie w domu i ograniczenie przemieszczania się - zaapelował do mieszkańców prowincji Herat.

Szef departamentu chorób zakaźnych afgańskiego ministerstwa zdrowia Sajed Attaullah Sajedzai poinformował, że trzej pacjenci podejrzani o koronawirusa niedawno wrócili z Iranu.

Władze Afganistanu w obawie przed koronawirusem zawiesiły podróżowanie do i z Iranu drogą powietrzną i lądową.

Do tej pory w Chinach kontynentalnych odnotowano 77 150 zakażeń koronawirusem, w tym 2 592 przypadki śmiertelne. Na świecie koronawirusem jest zakażonych ponad 79 tys. ludzi.

Poza Chinami kontynentalnymi odnotowano dotąd 27 zgonów – 8 w Iranie, 7 w Korei Płd., 4 w Japonii, 3 we Włoszech, 2 w Hongkongu, po jednym na Filipinach, na Tajwanie, i we Francji - podała agencja Associated Press w swoim najnowszym bilansie, powołując się na chińską państwową komisję zdrowia.