Podczas internetowego briefingu prasowego Hua zapewniła, że Chiny przywiązują dużą wagę do potrzeb przebywających w tym kraju cudzoziemców – przekazał dziennik „Huanqiu Shibao” na swoim kanale w sieci społecznościowej Weibo.

Reklama

Chińskie media nie podają narodowości 19 zarażonych cudzoziemców. Wcześniej władze prowincji Guangdong na południu kraju informowały o wykryciu wirusa u dwóch Australijczyków i Pakistańczyka.

Tymczasem wiele państw ewakuowało już przynajmniej część swoich obywateli z miasta Wuhan w prowincji Hubei, gdzie znajduje się pierwotne ognisko epidemii i gdzie odnotowano najwięcej zakażeń i zgonów. Do swoich krajów wrócili m.in. Polacy, Brytyjczycy, Francuzi, Niemcy i Hiszpanie.

Nowy koronawirus 2019-nCoV, który przypuszczalnie pojawił się w Wuhanie pod koniec 2019 roku, może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc. W całych Chinach potwierdzono już 28 tys. zakażeń, 563 osoby zmarły – przekazała w czwartek państwowa komisja zdrowia.

Wirus przedostał się do wszystkich prowincji i regionów ChRL oraz do około 25 innych krajów. Jak dotąd pojawiły się doniesienia o dwóch zgonach poza Chinami kontynentalnymi: na Filipinach i w Hongkongu.