Dzisiaj mam informację dla naszych pacjentów 75 plus. Złą informację. Otóż w Wigilię pojawił się projekt ustawy okołobudżetowej, która zabiera finansowanie darmowych leków. Rząd powiedział: "ani złotówki więcej z budżetu na dofinansowanie leków 75 plus". Zadanie to zostało przekazane do Narodowego Funduszu Zdrowia" - powiedziała na konferencji prasowej senator.

Reklama

Postawiła też pytanie o efekty takiego posunięcia, szczególnie w sytuacji, gdy rząd zapewnia, że budżet w tym roku będzie zrównoważony. Dlaczego, gdy mamy zrównoważony budżet zabiera się finansowanie leków dla seniorów i przenosi do NFZ - zapytała.

Przypomniała też "sztandarową obietnicę PiS" - darmowe leki dla seniorów 75+. W rzeczywistości od 2016 roku, gdy wprowadzono ustawę o refundacji leków dla seniorów - zdaniem senator - "nie wszystkie leki były darmowe, nie dla każdego pacjenta i nie każdy lekarz mógł je wypisywać".

Zaznaczyła, że do tej pory z budżetu na refundację leków dla tej grupy przeznaczano 860 mln zł z budżetu państwa, a w tej chwili to zadanie spocznie na Funduszu. Jeżeli budżet państwa mówi "nie", to w takim razie to zadanie zostanie przypisane NFZ - powiedziała senator.

Pozostaje jednak jej zdaniem pytanie, czy na pewno NFZ ma na tyle środków, by sfinansować bezpłatne leki dla seniorów. Zauważyła dalej, że środki NFZ pochodzą ze składek Polaków. To my wszyscy pracujemy na to, aby wzrastał ten budżet i aby świadczenia zdrowotne, które są finansowane z NFZ rokrocznie miały możliwość zwiększenia sfinansowania. Czy tak jest? No niestety nie - oświadczyła odwołując się do fatalnej sytuacji w służbie zdrowia.

Wszyscy wiemy, jaka sytuacja jest na SOR-ach, w dostępności do lekarzy specjalistów, jakie są kolejki i jakie są również braki w refundacji leków - powiedziała Małecka-Libera wyjaśniając równocześnie, że teraz do tego wszystkiego dokłada się jeszcze Funduszowi finansowanie leków dla seniorów - 860 mln zł.

Z kolei uczestnicząca w konferencji prasowej senator Alicja Chybicka (KO) zaznaczyła, że seniorzy wymagają "opieki teraz i natychmiast". Nie da się przesunąć podawania im leków na kolejne lata, kiedy to finasowanie ochrony zdrowia sięgnie 6 proc. PKB. To powinno być w tej chwili - powiedziała. Wyraziła również obawę, że środków pochodzących z NFZ na finansowanie darmowych leków dla seniorów 75+ nie wystarczy.