W grudniu 2019 r. informowano, że istnieje zagrożenie powtórzenia szczepionek ze względu na brak leku w Polsce.

Reklama

Urząd Miasta Kalisza wprowadził w 2019 r. miejski program bezpłatnego i dobrowolnego szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego HPV z przeznaczeniem dla dziewczynek w wieku 12 lat. Do programu zgłosiło się 49 dziewcząt, które zaszczepiono w marcu 2019 r.

Jednak o skuteczności szczepionki można mówić przy jej powtórzeniu, co powinno nastąpić najpóźniej w kwietniu 2020 r.

Tymczasem w grudniu 2019 r. do wydziału spraw społecznych i mieszkaniowych kaliskiego ratusza dotarła informacja o braku szczepionki na rynku i zagrożeniu brakiem powtórzenia dawki.

Miasto wystąpiło w tej sprawie z zapytaniem do Ministerstwa Zdrowia. Zdaniem naczelnika wydziału Tomasza Rogozińskiego odpowiedź nie była zadowalająca. Ministerstwo poinformowało nas, że wiedzą o problemie, ponieważ zwiększyła się liczba programów szczepień w związku z zainteresowaniem szczepieniem na świecie – powiedział Rogoziński.

Reklama

Z kolei firma MSD Polska – główny dystrybutor szczepionki w naszym kraju – informował, że dostawa szczepionki Gardasil 9 będzie wznowiona na początku 2020 r., „ale nie wyjaśniono, w jakim okresie i co oznacza dla nich początek roku.

W poniedziałek naczelnik Tomasz Rogoziński poinformował, że szczepionka dotarła do Kalisza i rozpoczęto podawanie drugiej serii szczepień.