W czwartek, 1 sierpnia, po południu w woj. pomorskim z powodu zakwitu sinic zamknięte jest kąpielisko Rewa od strony Zatoki Puckiej. W woj. zachodniopomorskim zamknięto kąpielisko nr 6 w Darłówku Zachodnim, ponieważ w wodzie wykryto podwyższoną ilość bakterii Escherichia coli. Pozostałe kąpieliska nadmorskie w obu województwach są otwarte.

Reklama

W Zachodniopomorskiem kąpiel jest zabroniona także na dwóch kąpieliskach na jeziorach: na kąpielisku miejskim Stawek w Gryficach ze względu na sinice i na kąpielisku przy plaży miejskiej w Choszcznie z powodu skażenia wody nieznanym środkiem chemicznym.

Decyzję o dopuszczeniu kąpieli podejmują ratownicy, którzy na bieżąco obserwują wodę. W zamkniętych kąpieliskach wywiesza się czerwoną flagę.

Mapa z aktualnymi informacjami o stanie kąpielisk znajduje się pod adresem https://sk.gis.gov.pl/index.php/kapieliska/mapa oraz na stronie internetowej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku. Sanepid podkreśla, że wiatr i prądy morskie mogą spowodować, iż skupiska sinic się przemieszczą, a w efekcie zamknięte kąpieliska mogą zostać otwarte, a dotąd czynne – zamknięte.

Reklama

Sanepid przypomina, że w razie obfitego zakwitu sinic zaleca absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W razie połknięcia wody z sinicami mogą wystąpić: biegunka, wymioty i bóle brzucha.