Główny Inspektorat Sanitarny zaleca, by korzystając z letniej słonecznej pogody, unikać przebywania na słońcu w godzinach największego natężenia światła słonecznego, chronić ciało za pomocą odpowiedniej odzieży, np. jasnych bawełnianych koszul, osłaniać głowę, nosić okulary przeciwsłoneczne, szukać cienia i pić dużo wody.

Reklama

Ważne jest także stosowanie produktów ochrony przeciwsłonecznej. Jak właściwie je stosować? Wybrać kosmetyk o właściwym współczynniku ochrony i nanieść go na skórę odpowiednio wcześniej – najlepiej przed wyjściem na słońce.

GIS przypomina, że kosmetyki przeciwsłoneczne należy nakładać w dużej ilości na całej powierzchni skóry. Najbardziej narażone na promieniowanie UV części ciała to: uszy, twarz i skóra głowy, kark, plecy i dekolt, jak również podbicia stóp.

Warto też pamiętać o ponownej aplikacji preparatu przeciwsłonecznego, ponieważ w trakcie pływania, wycierania ciała czy przy spoceniu się warstwa preparatu traci częściowo właściwości ochronne.

Reklama

GIS akcentuje, że odpowiednia dawka promieni słonecznych jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Ma wpływ na poprawę nastroju i syntezę odpowiedzialnej za właściwą gospodarkę wapniową organizmu witaminy D. Jednak w nadmiarze – jak ostrzega sanepid – słońce może prowadzić do powstawania przebarwień, szybszego starzenia się skóry, zmian nowotworowych i poparzeń skóry.

Wyróżnia się trzy stopnie oparzeń. Przy oparzeniu pierwszego stopnia najbardziej charakterystycznym objawem jest zaczerwienienie skóry i towarzyszący mu ból. Najczęściej objawy ustępują po kilku dniach. GIS przypomina, że warto takie poparzone miejsce chłodzić.

Oparzenie drugiego stopnia jest poważniejsze, ponieważ prócz zaczerwienienia i bólu pojawiają się także pęcherze wypełnione płynem surowiczym – dochodzi wtedy do częściowej martwicy naskórka. Warto się skonsultować z lekarzem, aby wypisał maść na oparzenia.

Oparzenie trzeciego stopnia dotyczy nie tylko naskórna, ale także skóry właściwej i nerwów. Następuje wtedy całkowita martwica danego miejsca – nie wykazuje ono reakcji na dotyk. W takim przypadku należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza w celu podjęcia szybkiego leczenia

Reklama