Dyskusja odbyła się w ramach odbywającego się w Lubniewicach w woj. lubuskim pierwszego Festiwalu Michaliny Wisłockiej, w którym wzięli udział specjaliści z całego kraju.

Reklama

Prof. Zbigniew Izdebski z Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Zielonogórskiego przedstawił wyniki sondażu przeprowadzonego przez firmę IQS w grudniu 2016 roku i styczniu 2017 roku na reprezentatywnej grupie 2,5 tysąca Polaków od 18. roku życia. Wynika z niego, że w ostatnich 10 latach spadła aktywność seksualna naszych rodaków. W 1997 roku 86 procent badanych uprawiało seks w ostatnim roku, podczas gdy w 2017 roku – 76 procent.

Aż 57 procent kobiet i 42 procent mężczyzn wskazuje na długotrwały spadek zainteresowania seksem, przy czym w populacji męskiej pojawia się on najczęściej w 46. roku życia, a u pań – zaraz po czterdziestce. – Najczęstszym tego powodem poza starzeniem się jest przepracowanie i przemęczenie. W naszych badaniach wskazuje na to 34 procent Polaków i 29 procent Polek – powiedział prof. Izdebski.

Reklama

20 procent ankietowanych kobiet twierdziło, że spadek zainteresowania seksem związany jest ze złym stanem zdrowia, a 23 procent wskazywało na trudności w związku. Jednocześnie 39 procent mężczyzn przyznało się do kłopotów z erekcją w ostatnich czterech tygodniach (u 16 procent były one zawsze lub prawie zawsze).

Z badań „Seksualność Polaków 2017” prof. Izdebskiego i Polpharmy wynika, że 40 procent respondentów zauważyło u siebie spadek zainteresowania seksem, a co piąty przyznał, że cierpi na zaburzenia potrzeb seksualnych.

„Jest to tym bardziej alarmujące, że co trzecia osoba zgodziła się ze stwierdzeniem, że mężczyzna, który ma problemy z osiągnięciem i utrzymaniem erekcji, nie jest uznawany za w pełni wartościowego” – twierdzą autorzy raportu.

58 procent mężczyzn i 62 procent kobiet przyznaje jednak, że zaburzenia erekcji można skutecznie leczyć.

Dyrektor Instytutu Psychosomatycznego w Warszawie prof. Bohdan Wasilewski tłumaczył, że spadek zainteresowania seksem wśród części Polaków poza przemęczeniem i przepracowaniem związany jest z tym, że co czwarty nasz rodak odczuwa jakieś zaburzenia psychiczne. – Utrata pożądania seksualnego jest swego rodzaju reakcją obronną naszego organizmu, polegająca na wyłączeniu niektórych aktywności, żeby przetrwać kryzys – podkreślił.

Dr Krzysztof Chlebus z I Katedry i Kliniki Kardiologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego zwrócił uwagę, że coraz więcej osób cierpi na schorzenia przewlekłe, takie jak cukrzyca i choroby sercowo-naczyniowe, które również wpływają na pogorszenie aktywności seksualnej Polaków.

Reklama

– Im większe wykazujemy zadowolenie i zdrowie ogólne, tym większa jest nasza sprawność seksualna – podkreślił prof. Izdebski. Dodał, że sprzyja jej również odpowiednia dieta i aktywność fizyczna.

Festiwal Michaliny Wisłockiej odbywa się w Lubniewicach, ponieważ jest to historyczne miejsce dla polskiej seksuologii, to tutaj podczas pobytu wakacyjnego Michalina Wisłocka przeżyła swą wielką miłość, tutaj również postanowiła napisać książkę „Sztuka kochania" – wyjaśniał prof. Izdebski.

Podczas Festiwalu odbywają się spotkania autorskie z twórcami kultury i lekarzami - specjalistami kardiologii, psychiatrii, ginekologii i edukacji seksualnej.

W sobotę wieczorem zaplanowano koncert pianisty jazowego Przemysława Raminiaka oraz pierwszy plenerowy pokaz filmu „Sztuka Kochania. Historia Michaliny Wisłockiej”, spektakl teatralny „Paryż i Ty”. W niedzielę na zakończenie przewidziano koncert Marii Sadowskiej.