Ambasador kampanii aktor Jerzy Stuhr, który walczył z nowotworem przyznaje, że pacjenci nie znają swoich praw, nie wiedzą że mogą uwolnić się od bólu. Nawiązując do spotu i plakatu reklamującego kampanię powiedział, że każdy powinien być reżyserem swojego życia. - "Nie kłaniaj się bólowi i nie ból się", proś o pomoc lekarza - mówił.

Reklama

Doktor Magdalena Kocot-Kępska - sekretarz Polskiego Towarzystwa Badania Bólu wyjaśnia, że ból z jednej strony jest objawem, sygnałem ostrzegawczym, że dzieje się coś złego. Jednak ból przewlekły, który trwa pomimo wyleczenia choroby podstawowej, staje się chorobą samą w sobie. Trzeba go leczyć, bo zabija komórki nerwowe.

Doktor Jadwiga Pyszkowska - Konsultant w Dziedzinie Medycyny Paliatywnej Województwa Śląskiego i Opolskiego uważa, że pacjenci niesłusznie boją się, bezpiecznych leków opioidowych, a to opóźnia wprowadzenie skutecznej terapii.

Kampania potrwa do czerwca. W radiu i telewizji będą emitowane spoty z udziałem ambasadora akcji Jerzego Stuhra. Kompendium wiedzy o leczeniu bólu można znaleźć na stornie internetowej www.niebolsie.pl.