Akcja, która odbędzie się we wszystkich 29 lokalizacjach biegów parkrun w Polsce, ma na celu zwrócenie uwagi na znaczenie badań lekarskich dla osób uprawiających bieganie i zachęcenie do odwiedzenia gabinetu lekarskiego, w celu sprawdzenia swojej wydolności oraz stanu serca. Jak zauważa biegający lekarz i uczestnik biegów parkrun, Michał Kiełboń – Świadomość zdrowotna społeczeństwa stale rośnie. Jednak należy nadal uczyć ludzi, że badania profilaktyczne u sportowców amatorów są czymś oczywistym, jeśli chcą oni dbać o własną przyszłość. Moim zdaniem najbardziej przekonującym argumentem jest fakt, że szansa na radość z pasji biegania przez długie lata rośnie, gdy badamy się regularnie.

Reklama

Jak potwierdza fundacja parkrun Polska, organizator biegów parkrun, regularne badania wśród osób biegających to wciąż jeszcze rzadkość. Wyniki ankiety przeprowadzonej wśród uczestników parkrun pokazują, że tylko 23% uczestników wykonało badania lekarskie w momencie rozpoczęcia biegania, a regularnie wykonuje je zaledwie co czwarty uczestnik biegów. Jednocześnie, prawie 80% respondentów wskazuje, że osoby które biegają powinny regularnie kontrolować swój stan zdrowia.

Bieganie, jak każdy wysiłek fizyczny, nawet w wydaniu amatorskim jest wyzwaniem dla organizmu. Pomimo przebiegającej prawidłowo adaptacji treningowej, warto sprawdzić czy nasz organizm jest gotowy do podjęcia tak dużych wysiłków np. w postaci długiego biegu maratońskiego, czy bardzo intensywnego dystansu na 5 lub 10 km podczas zawodów. Większość problemów zdrowotnych wychodzi na światło dzienne w trakcie najcięższych wysiłków – zachęca do badań każdego biegacza Michał Kiełboń.

W ramach organizowanej akcji oprócz przypomnienia o znaczeniu i zachęcenia do wykonywania badań, uczestnicy otrzymają specjalne karty biegacza ufundowane przez partnera akcji i sponsora strategicznego parkrun Polska, umożliwiające zniżkę przy zakupie abonamentów medycznych, w ramach których można wykonać badania. W ten sposób organizatorzy akcji pragną zachęcić większą liczbę biegaczy do wprowadzenia regularnych badań do swojego kalendarza biegowego.

Organizatorzy zachęcają do wzięcia udziału w biegach parkrun odbywających się w ramach akcji „Biegnij po wynik” i zbadania stanu swojego zdrowia. Aby wziąć udział w biegach parkrun, należy dokonać bezpłatnej rejestracji pod adresem www.parkrun.pl/rejestracja, wydrukować nadany kod i przynieść go ze sobą na bieg. Nie ma konieczności zapisywania się po raz kolejny. Jednokrotna rejestracja pozwala na udział w dowolnej liczbie biegów i to we wszystkich lokalizacjach biegów parkrun w Polsce i na świecie.