Jedno z chorych dzieci ma cztery lata, drugie dziesięć miesięcy. Mieszkają w południowo-zachodniej części kraju niedaleko granicy z Polską, Rumunią, Słowacją i Węgrami. Naukowcy są przekonani, że przypadków niezdiagnozowanych zachorowań jest na Ukrainie dużo więcej, bo polio często nie daje żadnych objawów. W walce z chorobą bardzo skuteczne są szczepionki, ale według szacunków na Ukrainie pełne dawki otrzymała tylko połowa dzieci. Naukowcy mieli nadzieję, że polio da się całkowicie wytępić na świecie jeszcze przed końcem XX wieku, ale ciągle pojawiają się ogniska - przeważnie w kilku krajach Azji i Afryki.

Reklama

Poprzednie europejskie ognisko odnotowano w Rosji w 2010 roku. Tam pojawił się wirus przywleczony z Tadżykistanu - 14 osób doznało paraliżu.

W Polsce szczepienie dzieci przeciw polio jest obowiązkowe. Poliowirusy przenoszone są drogą pokarmową - przez przedmioty i środki spożywcze zakażone wydzielinami z gardła, a także drogą kropelkową. Do organizmu dostają się przez usta lub nos. U jednego na dwustu zakażonych choroba prowadzi do trwałego paraliżu.