12 spośród odchodzących konsultantów wojewódzkich za bezpośredni powód takiej decyzji podało właśnie obowiązek składania oświadczeń. Trzeba w nich ujawnić: pracę dla podmiotów działających w branży medycznej, farmaceutycznej i ubezpieczeniowej, posiadanie ich akcji, zasiadanie we władzach spółek, doradzanie oraz prowadzenie badań za ich pieniądze. Konsultant musi też ujawniać fakt otrzymania prezentów wartych więcej niż 380 zł, w tym w formie wyjazdów np. na seminaria na koszt firm.

Reklama

Oświadczenia, które konsultanci składają po raz pierwszy, zostaną opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej. Skontroluje je też CBA. Termin ich składania upływa jutro.

Zapewne część z tych oświadczeń, które zostały przesłane pocztą, będzie w najbliższych dniach dopiero docierać do resortu zdrowia. Jednak z danych ministerstwa wynika, że konsultanci, którzy nie mają zamiaru rezygnować ze swojej funkcji, nie spieszą się ze składaniem oświadczeń.

Do zasiadania we władzach spółek czy prowadzenia badań naukowych przyznało się na razie tylko 21 konsultantów krajowych oraz 106 wojewódzkich. Otrzymane korzyści majątkowe o wartości powyżej 380 złotych ujawniło za to 7 konsultantów krajowych oraz 51 wojewódzkich.

Konsultanci krajowi zarabiają miesięcznie średnio ok. 1276 złotych brutto, wojewódzcy dostają połowę tej kwoty. Konsultantów krajowych jest 92, wojewódzkich zaś grubo ponad 1000.

Reklama