Zostało ono zorganizowane z okazji obchodzonego dziś Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego. Profesor Jacek Wciórka z warszawskiego Instytutu Psychiatrii i Neurologii, uważa, że w obowiązującym w Polsce systemie leczenia chorych psychicznie, powinno przywiązywać się większą uwagę do modelu leczenia środowiskowego. Jak mówi, dzięki temu chorzy nigdy nie przestają być częścią wspólnoty, będąc leczonymi cały czas pozostają w społeczeństwie. - By taki system zaistniał potrzeba dużo dobrej woli, dużo entuzjazmu, dużo pomysłów i trochę zmiany formy instytucjonalnej opieki oraz trochę pieniędzy - uważa profesor.

Reklama

W zmianie modelu psychiatrii opartej na dużych szpitalach na rzecz psychiatrii środowiskowej, miał pomóc Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego. Jak mówi były minister zdrowia, psychiatra Marek Balicki, nie jest on jednak realizowany, co bardzo martwi środowiska i pacjentów, i lekarzy. - Powstają różne inicjatywy walki z rządem na rzecz realizacji rządowego programu - mówi Marek Balicki i żartuje, że taki paradoks może się tylko w psychiatrii zdarzyć, że trzeba walczyć z instytucją odpowiedzialną za wdrożenie własnego programu, by to zrobiła.

W Polsce ponad półtora miliona Polaków szuka pomocy psychiatrycznej. Szacuje się, że liczba osób, które doświadczają problemów psychicznych jest znacznie większa, bo może sięgać nawet czterech milionów w Polsce.