Na zadbanym wyglądzie i zdrowiu stóp zależy nam szczególnie teraz, w okresie wakacyjnym, gdy ciężkie buty zmieniamy na przewiewne klapki albo sandały. Niestety, często też jesteśmy zmuszeni nosić obuwie przegrzewające stopy, a tym samym nieświadomie tworzymy doskonałe warunki do rozwoju grzybicy stóp i paznokci. Przyczyną tej choroby mogą być zatem grube, obcisłe buty, które wyciskają palce razem i tworzą ciepłe, wilgotne obszary pomiędzy nimi. Przepocone skarpetki również sprzyjają wzrostowi ryzyka złapania grzybicy.

Reklama

Grzybica jest chorobą zakaźną i może rozprzestrzeniać się przez kontakt z zakażoną osobą lub kontakt z zanieczyszczonymi powierzchniami takimi jak ręczniki, podłogi i buty. Można się nią także zarazić chodząc boso po dywanie w hotelu, na basenie, w siłowni czy saunie lub mierząc na gołą stopę buty w sklepie.

Rodzaje grzybicy stóp i ich objawy

Wyróżnia się kilka odmian grzybicy stóp, które mogą infekować stopy osobno lub też mogą współistnieć ze sobą:

Grzybica stóp międzypalcowa – jest najbardziej powszechna. Określana jako stopa atlety lub sportowca, ponieważ właśnie sportowcy cierpią na nią najczęściej. Pierwsze zmiany pojawiają się między piątym a czwartym palcem stopy, bo między nimi jest najcieplej, najwilgotniej i najciaśniej. Skóra u nasady tych palców jest mocno zaczerwieniona lub pęknięta, a przy wycieraniu stóp dokucza ból.

Grzybica stóp potnicowa (dyshydrotyczna) – charakteryzuje się występowaniem licznych drobniutkich pęcherzyków na podeszwach stóp i czerwonym zabarwieniem skóry.

Grzybica stóp złuszczająca – objawia się nadmiernym rogowaceniem i złuszczaniem się naskórka całej stopy. O tzw. mokasynowej postaci grzybicy złuszczającej mówi się, gdy obejmuje ona nie tylko podeszwę, ale i brzeg stopy – tyle, ile jest schowane w bucie.

Jak zapobiegać grzybicy stóp?

W przypadku schorzenia, takiego jakim jest grzybica stóp kluczowe znaczenie ma profilaktyka. Aby uniknąć tej przykrej dolegliwości warto zastosować się do poniższych wskazówek:

Utrzymujmy stopy suche, zwłaszcza między palcami. Gdy jesteśmy w domu chodźmy boso, aby stopy wietrzyły się jak najczęściej.

Wybierajmy naturalne materiały. Nośmy skarpetki, które są wykonane z naturalnych materiałów, takich jak bawełna lub wełna lub zaprojektowane tak, aby wyciągnąć wilgoć z dala od stopy.

Regularnie zmieniajmy skarpetki i rajstopy. Jeśli nasze stopy dużo się pocą, zmieniajmy skarpetki nawet dwa razy dziennie.
Nośmy lekkie, dobrze wentylowane buty. Unikajmy butów wykonanych z materiałów syntetycznych, takich jak winyl lub kauczuk.

Chrońmy swoje stopy w miejscach publicznych. Stosujmy wodoodporne sandały w prysznicach publicznych, basenach, saunach i innych miejscach publicznych.

Aby uniknąć ryzyka rozprzestrzeniania zakażenia grzybiczego nie pożyczajmy nigdy butów nikomu innemu!

Jak skutecznie leczyć grzybicę?

Dolegliwości grzybicze powinny być leczone od momentu wystąpienia pierwszych objawów, takich jak zaczerwienienie, swędzenie czy pojawienie się pęknięć na skórze. Mycie stóp dwa razy dziennie i utrzymywanie suchości – zwłaszcza między palcami – sprawi, że stopy przestaną być siedliskiem grzybów chorobotwórczych oraz bakterii. Noszenie bawełnianych skarpetek, pozwalających stopom oddychać, łagodzi natomiast objawy.

Kiedy jednak naturalne sposoby zawodzą, rozsądnym rozwiązaniem jest skorzystanie z produktów leczniczych, takich jak krem Undofen® Max, stworzonych specjalnie do walki z grzybicą. Zawiera on substancję czynną w postaci chlorowodorku terbinafiny, która działa przeciwgrzybiczo na różne gatunki grzybów wywołujących schorzenia skóry u ludzi. Działa grzybobójczo na dermatofity, pleśnie oraz niektóre grzyby z grupy dermatofitów. Undofen® Max można stosować raz lub dwa razy na dobę. Przed nałożeniem kremu należy dokładnie oczyścić i osuszyć powierzchnię skóry, na którą będzie on nanoszony. Następnie należy nanieść cienką warstwę kremu na chorobowo zmienione miejsca na skórze i wokół nich i lekko wcierać. Jeżeli zmiany chorobowe znajdują się w fałdach skórnych (pod piersią, między palcami, między pośladkami, w pachwinach), można nałożyć dodatkowo opatrunek z gazy (zwłaszcza na noc).