Naukowcy z Campbell University w Stanach Zjednoczonych ostrzegają internautów przed diagnozowaniem u siebie lub innych chorób na podstawie informacji przeczytanych w Wikipedii. Okazuje się bowiem, że nawet 90 proc. zapisów dotyczących zdrowia jest niedokładnych i sprzecznych z najnowszymi badaniami medycznymi.

Reklama

Aby dojść do tych wniosków, uczeni przeanalizowali hasła na temat różnych chorób (m.in. rak płuca, cukrzyca, ból pleców) i wskazali, że nawet 90 proc. wpisów zawiera błędy.

Dlaczego tak się dzieje? Problem z niewłaściwymi informacjami może wynikać stąd, że tworzą je zwykli użytkownicy, którzy edytują stronę, usuwając z niej niektóre zapisy i dodając nowe. Przykładowo, pracownicy firm farmaceutycznych posądzani są o kasowanie informacji dotyczących skutków ubocznych stosowania niektórych leków.

Od czasu swojej premiery w 2001 roku Wikipedia stała się najbardziej popularną stroną w internecie, na której internauci szukają informacji. Zawiera ponad 31 milionów wpisów w 285 językach. Co najmniej 20 tysięcy haseł jest związanych ze zdrowiem. Badania pokazują, że z Wikipedii korzystają także lekarze i studenci medycyny.

Wyniki badań zostały opublikowane na łamach "Journal of the American Osteopathic Association".