Rzeczniczka oddziału Agnieszka Gołąbek powiedziała IAR, że od lipca wpłynęło około stu skarg dotyczących nieprawidłowości odkrytych przez chorych, którzy sprawdzali historię swojego leczenia w Zintegrowanym Informatorze Pacjenta. Najwięcej zastrzeżeń budziły informacje o leczeniu stomatologicznym.

Reklama

Agnieszka Gołąbek podkreśliła, że NFZ wyjaśnia te sprawy i sprawdza, czy rzeczywiście doszło do nieprawidłowości i nadużyć.

Informacje dotyczące historii leczenia, wykupionych leków są dostępne w internecie. Aby mieć do nich wgląd, trzeba odebrać osobiście login i hasło do Zintegrowanego Informatora Pacjenta. Można to zrobić nawet dziś (do 16.00) podczas dnia otwartego w oddziałach Funduszu. Takie konto ma już ponad pół miliona Polaków.

ZIP działa od lipca. Niektórzy pacjenci byli bardzo zaskoczeni historią swojego leczenia. Na przykład mężczyzna miał na swoim koncie wpisaną operację ginekologiczną. Kobieta dowiedziała się, że urodziła dziecko, chociaż nigdy nie została matką. Natomiast pacjent, który zapłacił kilka tysięcy złotych za prywatne wszczepienie endoprotezy, w ZIP znalazł informacje, że jej koszty pokrył także NFZ.