- Nasi naukowcy pracujący na co dzień ze sportowcami zauważyli, że przy takiej samej aktywności jedni częściej doznają urazów, inni mniej - wyjaśnia Agnieszka Maciejewska-Karłowska z Zakładu Biologicznych Podstaw Kultury Fizycznej Uniwersytetu Szczecińskiego. - Każdy z nas ma geny kolagenowe i są one zróżnicowane. Wszyscy mamy troszeczkę różne wersje tych genów. To zróżnicowanie jest bardzo subtelne. Tak delikatne zmiany w genach mogą się przekładać na zmiany w białku, które będą skutkowały zmianom właściwościom fizyko-chemicznym wiązadeł. Czy będą mniej lub bardziej rozciągliwe, a skutkiem tego będą mniej lub bardziej podatne na kontuzje - mówi Agnieszka Maciejewska-Karłowska.

Reklama

Fizykoterapeuci, lekarze i trenerzy z braku sprzętu nie mogli do tej pory świadczyć pełnych usług dla zachodniopomorskich sportowców. Kiedy powstanie Centrum to się zmieni, zapewnia profesor Paweł Cięszczyk, prodziekan ds. nauki Wydziału Kultury Fizycznej i Promocji Zdrowia Uniwersytetu Szczecińskiego. - Jest w planach podpisanie umowy z Polskim Związkiem Sportów Pływackich, na prowadzenie między innymi badań w mającym się powołać Centrum Przygotowania Olimpijskiego w Szczecinie. Mamy u siebie na biurku umowę ze Związkiem Sportów Żeglarskich. To Centrum daje możliwości by przenieść cały ciężar badań robionych w Polsce do naszego regionu - dodaje profesor.

Centrum Badań Strukturalno-Funkcjonalnych Człowieka w Szczecinie ma być otwarte w marcu 2015 roku. Jego działalnością już zainteresowani są sportowcy, PZPN tu chce badać predyspozycje młodzików, również firmy farmaceutyczne czy przemysł obuwniczy.

Szczecińscy naukowcy realizują badania genetyczne w kooperacji z czołowymi ośrodkami naukowymi zajmującymi się tą tematyką, między innymi z RPA, Australii i USA.

Wartość realizacji całego projektu wyniesie ponad 8.000.000 zł. Projekt będzie realizowany przez Wydziału Kultury Fizycznej i Promocji Zdrowia, dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej w kwocie 5.200.000 w ramach programu Innowacyjna Gospodarka, Badania i Rozwój.