Zakończyły się zgłoszenia do pierwszej polskiej edycji konkursu Prix Galien, z tematyką których zapoznała się Kapituła Konkursu, podczas swojego pierwszego posiedzenia. Organizator, wydawnictwo naukowe Elsevier Urban&Partner, ogłosił listę nominowanych do nagrody.

Reklama

Pierwsze obrady Kapituły Konkursu już za nami

5 września b.r. odbyło się pierwsze posiedzenie Kapituły Konkursu, która wybrała prezydium i otrzymała informacje o pierwszych zgłoszeniach do konkursu. Przewodniczącym Kapituły Konkursu został prawie jednogłośnie Prof. dr hab. n. med. Franciszek Józef Kokot, uznany na świecie nefrolog, specjalizujący się w enzymologii klinicznej (patofizjologii i diagnostyce). Wieloletni (1974-2001) kierownik Kiniki Nefrologii, Endokrynologii i Chorób Przemiany Materii Śląskiej Akademii Medycznej, autor lub współautor 692 prac oryginalnych i 223 prac poglądowych, 60 wydawnictw książkowych, tłumacz 10 podręczników z języka angielskiego, niemieckiego i francuskiego. Znaczącą większością głosów na wiceprzewodniczącego Kapituła wybrała Prof. zw. dr hab. n. med. Cezarego Szczylika, onkologa z szerokim, wieloletnim doświadczeniem i międzynarodowymi sukcesami naukowymi, kierownika Kliniki Onkologii CSK Wojskowej Akademii Medycznej oraz prezydenta Fundacji Onkologii Doświadczalnej i Klinicznej.

Dzisiaj uprawianie dobrej nauki bez pieniędzy jest niemożliwe, dlatego że potrzeba na jej realizację bardzo dobrej, drogiej i nowoczesnej aparatury. Nie wystarczą nam same mądre umysły, ponieważ projekty badawcze muszą być realizowane przy pomocy zaplecza technicznego na najwyższym poziomie, a to dużo kosztuje. Dlatego udział w Konkursie Prix Galien ma dwie wartości dla badacza: tę materialną w postaci łatwiejszego dostępu do grantów i tę niematerialną w postaci prestiżu i uznania, które też pomagają zdobyć pieniądze na dalsze badania. Prix Galien na świecie otwiera naukowcom drzwi do wielu możliwości - komentował zgłoszenia Prof. Franciszek Kokot, Przewodniczący Kapituły Konkursu.

Podczas burzliwych obrad zgłoszono wnioski o powołanie niezależnych ekspertów i ustalono składy zespołów roboczych, które będą opiniowały zgłoszenia konkursowe z poszczególnych kategorii do nominacji konkursowych. Członkowie Kapituły Konkursu przez najbliższe 2 miesiące będą szczegółowo analizowali każde zgłoszenie, aby podczas ostatniego spotkania, w wyniku głosowania, podjąć finalną decyzję o przyznaniu nagród. Nad obradami Kapituły czuwała Mec. Magdalena Amerek, przedstawiciel Partnera Prawnego Konkursu - Kancelarii Chałas i Wspólnicy.

Reklama

Znamy kandydatów do nagrody Prix Galien Polska 2012

W kilkunastu krajach na świecie firmy, jednostki i instytucje zgłaszają się licznie do tego prestiżowego konkursu od ponad 40 lat. Pierwsza polska edycja to aż 12 nominacji w 4 kategoriach konkursowych. Rozwój farmacji i medycyny oraz rozwiązań dla tych dziedzin w Polsce napawają nas optymizmem na kolejne edycje Prix Galien. Polska ma potencjał i potrzebę, aby dołączyć do naukowej rodziny Prix Galien. To szansa dla polskiej nauki, firm działających na rynku i polskiego pacjenta. – powiedział dr Andrzej Broniek, Dyrektor Zarządzający Elsevier Urban&Partner w Polsce.

Nominacje w kategoriach głównych Prix Galien:

Reklama

Innowacyjny produkt leczniczy – 5 nominacji (Boehringer Ingelheim, Servier, Janssen-Cilag, Pfizer);

Innowacyjna praca badawcza – 6 nominacji (Zakład Biochemii Genetycznej Uniwersytet Wrocławski, Radosław Wieczór, Prof. dr hab. med. Andrzej Mackiewicz, Instytut Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej im. Macieja Nałęcza PAN, Adamed Sp. z o.o., Prof. Skarzyński i Prof. Wolak);

Innowacyjny wyrób medyczny – 1 nominacja (Braster). A w kategoriach specjalnych Elsevier Prix Galien: Innowacyjne rozwiązanie informatyczne dla medycyny – 1 nominacja (Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu). Zwycięzców poznamy podczas uroczystej gali rozdania nagród Prix Galien, która odbędzie się 20 listopada 2012 roku w Warszawie, w hotelu Intercontinental.

O konkursie:

Twórcą Prix Galien był francuski farmaceuta Roland Mehl, który ufundował nagrodę w 1970 roku. Z biegiem lat zyskała prestiż na świecie i obecnie stanowi jedno z najważniejszych wyróżnień związanych z farmacją i medycyną. Konkurs ma charakter międzynarodowy i jest corocznie przeprowadzany w 12 krajach: Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii, Belgii, Luksemburgu, Portugalii, Szwajcarii, Włoszech oraz Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Co dwa lata organizowana jest edycja międzynarodowa wyłaniająca spośród lokalnych zwycięzców innowacyjny produkt w skali globalnej. W roku 2012, Prix Galien odbędzie się również w Polsce, Grecji, Izraelu oraz Singapurze. Organizatorem polskiej edycji jest jedno z najstarszych wydawnictw naukowych na świecie Elsevier Urban&Partner.

Więcej informacji o konkursie: www.prixgalien.pl