Od ponad pięciu miesięcy wartość sprzedaży aptek nie wróciła trwale powyżej ubiegłorocznych wyników. Spadki widoczne są zarówno w ujęciu wartościowym - tu rynek spadł o ponad 9 proc., jak i ilościowym - o 13 proc. W maju średnia tygodniowa wartość rynku aptecznego była o ponad 20 mln złotych niższa niż rok wcześniej, co świadczy o bardzo powolnym odbudowywaniu się sprzedaży leków w aptekach, głównie za sprawą leków na receptę - podkreśla Marcin Gawroński, ekspert IMS Health - firmy badającej rynek farmaceutyczny.

Sprzedaż leków na receptę w aptekach nadal notuje niższą dynamikę niż całkowita sprzedaż aptek. Na początku czerwca, narastająco po 23 tygodniach 2012 r., wartość sprzedaży tych leków wyniosła 6,5 mld złotych i była o blisko 14 proc. mniejsza niż rok wcześniej. W ujęciu ilościowym spadek sprzedaży leków na receptę wyniósł prawie 11 proc.

Chociaż od początku roku obserwujemy systematyczny wzrost wydatków pacjentów na leki na receptę, to nadal znajdują się one wyraźnie poniżej ubiegłorocznych wyników. Wartość średniej tygodniowej sprzedaży aptek w tej grupie leków była w maju o blisko 30 mln złotych niższa niż w ubiegłym roku - dodał Gawroński.

W grupie produktów dostępnych bez recepty (OTC) IMS Health zanotował w maju i na początku czerwca wzrosty sprzedaży w ujęciu wartościowym i niewielkie spadki w ujęciu ilościowym (w porównaniu do ubiegłego roku). W ich wyniku, narastająco po 23 tygodniach 2012 r., wartość sprzedaży leków i innych produktów OTC była tylko o 1 proc. niższa niż rok wcześniej, i wyniosła 3,7 mld zł. Średnia cena produktów OTC wzrosła w tym okresie o blisko 1 zł do 12,84 zł.

Zdrowie dziennik.pl na Facebook: polub i bądź na bieżąco >>>