W tegorocznej edycji turnieju, który trwał osiem miesięcy, udział wzięło ponad 6 tys. uczniów z 85 szkół. Nagrody przyznano w trzech kategoriach: najlepsza promocja honorowego krwiodawstwa; ilość krwi w przeliczeniu na jednego ucznia oraz wyróżnienie dla szkoły, której uczniowie oddali najwięcej krwi.

Reklama

Podczas wręczania nagród marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień był pełen podziwu dla uczniów, którzy - jak mówił - czują potrzeby innych ludzi i świetnie rozumieją, że krew to dar życia.

Prezes łódzkiego oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża Waldemar Kowalczyk zaapelował do młodych krwiodawców, aby znaleźli też czas na oddanie krwi podczas wakacji, bo to okres, w którym krew jest niezwykle potrzebna.

Sami uczniowie w rozmowie z PAP przyznali, że nie widzą w tym co robią "nic szczególnego". To po prostu ludzki odruch - dodali.

W kategorii najlepsza promocja pierwszą nagrodę zdobyli uczniowie z I LO w Tomaszowie Mazowieckim, którzy przygotowali specjalny film zachęcający do oddawania krwi. W kategorii ilość krwi w przeliczeniu na ucznia zwyciężył Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Tomaszowie Mazowieckim (0,79 l na ucznia oddanej krwi). Ta sama szkoła wygrała w kategorii najwięcej oddanej krwi. W sumie jej uczniowie oddali 146,7 litrów krwi.