Odsetek polskich nastolatków, którzy próbowali marihuany i haszyszu, zwiększył się w ciągu ostatnich 4 lat o około 5 punktów procentowych., do 23 procent - wynika z przedstawionego w czwartek w Lizbonie raportu europejskiego projektu ws. alkoholu i innych narkotyków (ESPAD).

Reklama

Generalnie w Europie liczba nastoletnich konsumentów narkotyków jest od 2007 r. stabilna i utrzymuje się na poziomie 17 proc. - napisano w raporcie European School Survey Project on Alcohol and Other Drugs (ESPAD).

Jak powiedziała PAP dyrektor komunikacji ESPAD Kathryn Robertson, badania do raportu zostały zebrane w 36 krajach europejskich; przeprowadzono je pośród 100 tys. uczniów obu płci w wieku od 15 do 16 lat.

Autorzy badania określili Polskę jako kraj "zbliżony do średniej europejskiej" pod względem odsetka młodzieży sięgającej po narkotyki, alkohol i papierosy. Wskazali oni jednak na dosyć duże grono osób stosujących tzw. ataraktyki, czyli sprzedawane bez recepty substancje obniżające lęk i napięcie psychiczne.

W ubiegłym roku korzystało z nich ok. 14 proc. polskich nastolatków. Podobny odsetek nastoletnich konsumentów występuje na Litwie oraz w Monako. Na przeciwległym biegunie pod tym względem są młodzi Rosjanie, Niemcy i Ukraińcy, gdzie stosowanie tego typu substancji deklaruje zaledwie 2 proc. badanych - podaje raport.

Według badania wśród europejskich nastolatków nieznacznie zmalało grono osób pijących sporadycznie, choć w nadmiarze alkohol. W Polsce w okresie 2007-2011 nie nastąpiła pod tym względem żadna zmiana; odsetek ten wynosi 37 proc., a więc o 2 pkt proc. mniej w porównaniu ze średnią europejską.

Równocześnie Polska charakteryzuje się identycznym wobec średniej europejskiej odsetkiem nastolatków palących papierosy; wynosi on 28 proc.

Z najnowszego raportu ESPAD wynika, że w ciągu ostatnich czterech lat w Polsce wzrosła liczba osób w wieku 15 i 16 lat przyznających się do spożywania marihuany oraz haszyszu. Od 2007 r. odsetek ten zwiększył się o ok. 5 pkt proc. do poziomu 23 proc.

Odmienna tendencja widoczna jest w przypadku innych narkotyków. W okresie 2007-2011 liczba ich konsumentów zmniejszyła się wśród polskich nastolatków z 13 do 10 proc.

Według szacunków raportu 30 proc. spośród wszystkich nastoletnich palaczy konopi w Polsce stanowią tzw. konsumenci wysokiego ryzyka, czyli osoby bliskie uzależnienia.

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>