Naukowcy z Norwegii postanowili podsumować zgłoszenia lekarzy dotyczące pacjentów, którzy doświadczyli niepożądanych reakcji po zastosowaniu kosmetyku. Wyniki swojej analizy zawarli w raporcie opublikowanym przez Norweski Instytut Zdrowia Publicznego (NIPH) i Norweski Urząd Bezpieczeństwa Żywności.

Reklama

Niebezpieczne są farby do włosów zawierające utleniacz - informują autorzy raportu. Ich użycie może spowodować uczulenie, objawiające się wypryskiem, zaczerwienieniem, pęcherzami, jak również świądem skóry głowy, twarzy i szyi. W skrajnych przypadkach dochodzi do obrzęku twarzy lub tylko okolic oczu. Niepożądane reakcje mogą pojawić się dzień do dwóch po koloryzacji włosów i utrzymywać przez około tydzień lub nawet kilka miesięcy. Zdarzały się przypadki osób, które wymagały leczenia szpitalnego.

Do "niebezpiecznych kosmetyków" naukowcy zaliczyli również nawilżające kremy do twarzy i ciała. Wbrew pozorom one wcale nie są wolne od działań niepożądanych. Pacjenci skarżyli się zarówno na łagodne dolegliwości (utrzymujące się kilka godzin lub dni: wysypka, pęcherze i świąd), jak i na poważniejsze reakcje (objawy przypominające egzemę nie ustępujące przez kilka tygodni).

Wśród kosmetyków, które często wywołują niepożądane reakcje, znalazły się również kosmetyki do demakijażu oraz preparaty ochronne zawierające filtry UV.