Akcja organizowana jest w ramach Ogólnopolskiego Programu Skutecznej Kontroli Bólu "Ulga w bólu". Honorowy patronat nad Programem oraz Dniami Otwartymi objęło Polskie Towarzystwo Badania Bólu. Głównym celem inicjatywy jest uświadomienie osobom cierpiącym z powodu dolegliwości bólowych, że mają szansę na skuteczne uśmierzanie bólu oraz że istnieją specjalistyczne placówki, do których mogą zgłosić się po pomoc.

Reklama

Dzień Otwarty odbędzie się 11 grudnia w godzinach 09.00 - 16.00 w Poradni Leczenia Bólu, znajdującej się na terenie Samodzielnego Szpitala Klinicznego im. prof. Witolda Orłowskiego CMKP przy ul. Czerniakowskiej 231 w Warszawie. Aby skorzystać z bezpłatnej porady lekarza specjalisty z zakresu medycyny bólu i psychologa, należy zapisać się pod numerem telefonu: (022) 321 51 85, czynnym od poniedziałku do piątku, w godzinach 9.00 - 17.00. Skierowanie lekarskie nie jest wymagane.

"W Polsce codziennie blisko 1/3 dorosłych ludzi cierpi z powodu różnego rodzaju dolegliwości bólowych, które uniemożliwiają im codzienne funkcjonowanie. Wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy, że istnieją specjalistyczne placówki oraz lekarze, którzy zajmują się profesjonalną pomocą w leczeniu bólu. Kompleksowo przeprowadzone badanie pacjenta umożliwia postawienie właściwej diagnozy i zastosowanie skutecznej terapii, dlatego tak ważne jest, by poprzez tego typu inicjatywy budować świadomość społeczną nt. możliwości i szans leczenia bólu" - powiedział prof. dr hab. n. med. Jan Dobrogowski, członek Rady Programowej kampanii "Ulga w bólu", prezes PTBB oraz kierownik Zakładu Badania i Leczenia Bólu Katedry Anestezjologii i Intensywnej Terapii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Dzień Otwarty w Poradni Leczenia Bólu będzie szansą uzyskania bezpośredniej pomocy w leczeniu różnego rodzaju dolegliwości bólowych, takich jak bóle głowy, kręgosłupa czy stawów. "W wielu przypadkach ból o charakterze przewlekłym wpływa znacząco na kondycję psychiczną, dlatego pacjenci będą mogli porozmawiać również z psychologiem. Pozwoli to na kompleksowe przeprowadzenie badania, umożliwi postawienie właściwej diagnozy i zastosowanie skutecznej terapii" - uważa dr Agnieszka Sankowska, specjalista z Poradni Leczenia Bólu w Samodzielnym Szpitalu Klinicznym im. prof. Witolda Orłowskiego CMKP w Warszawie.

W 2010 roku Dni Otwarte zostały zorganizowane w 3 miastach: Gdańsku, Rzeszowie i Poznaniu; łącznie z bezpłatnych porad specjalistów skorzystało blisko 100 osób.