Chodzi o toksoplazmozę. Pasożyt ten rozmnaża się w kocim żołądku i jest bardzo niebezpieczny szczególnie dla kobiet w ciąży. Zakażenie nienarodzonego dziecka toksoplazmozą może prowadzić do wad rozwojowych płodu, a w pierwszym trymestrze ciąży nawet do poronienia. Naukowcy z instytutu CNRS w Montpellier zauważyli jednak coś jeszcze. Ich zdaniem, zakażenie pasożytem czasem prowadzi do rozwoju nowotworów mózgu.

Reklama

Badacze przeanalizowali statystyki zachorowalności na nowotwory mózgu w kilku krajach i porównali je z danymi na temat stwierdzonych przypadków toksoplazmozy. Okazało się, że obie wartości są ze sobą ściśle powiązane. Niezależnie od dochodów na głowę, standardu życia i rozwoju gospodarczego badanego kraju, stwierdzano wzrost liczby nowotworów mózgu tam, gdzie toksoplazmoza była bardziej rozpowszechniona.

Pasożyt wywołujący tę chorobę jest wyjątkowo niebezpieczny. Nie tylko ze względu na powiązanie z rakiem. Ma bowiem wpływ nawet na zachowanie i osobowość nosiciela. Zakażone nim szczury nie wykazywały strachu przed kotami, co powodowało, że pasożyt szybciej trafiał do organizmu, w którym mógł się rozmnażać.

Z kolei inne badania pokazały, że ludzie chorzy na toksoplazmozę stają się bardziej agresywni i częściej zapadają na schizofrenię niż reszta populacji.

Reklama