Seniorzy powyżej 80. roku życia od 15 stycznia będą mogli umawiać termin szczepienia na trzy sposoby z wykorzystaniem centralnego systemu e-rejestracji, integrującego indywidualne grafiki przyjęć poszczególnych punktów szczepień. Tydzień później, czyli od 22 stycznia, będą umawiani w ten sam sposób będą seniorzy powyżej 70 lat.

Reklama

Szczepienia tej grupy wiekowej ruszą 25 stycznia. Osoby, które mają trudność z dotarciem do punktu szczepień będą mogły skorzystać ze specjalnie zorganizowanego transportu. Gminy do 15 stycznia mają udostępnić specjalną infolinię w tej sprawie dla swoich mieszkańców.

Na szczepienie takie osoby nie potrzebują e-skierowania, bo jest ono wystawiane automatycznie w systemie rejestracji, według PESEL. Nie ma ono kodu, jak inne skierowania.

Pacjent, by zarezerwować termin szczepienia będzie mógł zadzwonić na całodobową infolinię NFZ pod numer 989.

Drugim sposobem jest umówienie się elektronicznie wykorzystując Internetowe Konto Pacjenta dostępne na stronie pacjent.gov.pl. Do logowania potrzebny jest profil zaufany lub dowód osobisty z warstwą elektroniczną (e-dowód). DO IKP można się też zalogować wykorzystując konto internetowe iPKO lub Inteligo w PKO BP, konto internetowe w Pekao SA lub przez bank spółdzielczy.

Reklama

Trzecim sposobem zarezerwowania terminu szczepienia jest umówienie w punkcie szczepień.

Według danych NFZ do 5 stycznia w Polsce do szczepienia populacyjnego zgłosiło się i zostało potwierdzonych niemal 6 tys. punktów szczepień. Ich lista znajduje się na stronie https://www.gov.pl/web/szczepimysie/punkty-szczepien.

Szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk poinformował, że 13 stycznia odbędzie się konferencja prasowa na temat całego procesu możliwości umawiania się na wizytę.