W czwartek w urzędzie marszałkowskim w Gdańsku członek zarządu województwa Paweł Orłowski i przedstawiciele powiatów wejherowskiego, bytowskiego, chojnickiego, kościerskiego, kwidzyńskiego i tczewskiego podpisali porozumienie o współfinansowaniu szczepień. Urząd poinformował, że "niedługo zostaną też zawarte porozumienia na szczepienia z powiatami: człuchowskim, kartuskim, malborskim, puckim, a także z Gdynią, Sopotem i Słupskiem". Łącznie w programie ma uczestniczyć 13 powiatów. Samorząd województwa pokryje w 50 proc. koszty szczepień, resztę zgodziły się sfinansować powiaty.

Reklama

Samorząd województwa pomorskiego decyzję o utworzeniu Regionalnego Programu Polityki Zdrowotnej – Szczepienia przeciwko pneumokokom dla osób 65+ z grupy ryzyka podjął w związku z wysoką zapadalnością seniorów na chorobę pneumokokową. W 2018 r. w ramach pilotażu wsparcie ma objąć około 30 proc. osób z grupy ryzyka (m.in. z przewlekłym nieżytem oskrzeli, dychawicą oskrzelową) w wieku 65+. Szacunkowy koszt programu obejmującego około 3 tys. seniorów wynosi około miliona złotych.

- To właśnie osoby powyżej 65. roku życia są szczególnie narażone na zakażenia pneumokokami – mówił członek zarządu województwa pomorskiego Paweł Orłowski. - Ich stan zdrowia, w szczególności przewlekłe choroby, na które cierpią, powodują, że stają się bardziej podatni na zachorowania - argumentował.

Reklama

Orłowski przypomniał, że województwo pomorskie finansuje też programy dotyczące m.in. wczesnego wykrywania nowotworów (raka piersi, szyjki macicy i jelita grubego), czynników ryzyka w miejscu pracy, cukrzycy typu 2 oraz rehabilitacji kardiologicznej.

Regionalny Program Polityki Zdrowotnej – Szczepienia przeciwko pneumokokom dla osób 65+ z grupy ryzyka oczekuje na obligatoryjną ocenę Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Dopiero po jej uzyskaniu zostanie ogłoszony konkurs na realizatorów szczepień.

Urząd Marszałkowski podał, że pneumokoki (dwoinka zapalenia płuc, łac. Streptococcus pneumoniae) to rodzaj bakterii, który może powodować wiele chorób. Część spowodowana jest głównie przez pneumokoki, inne mogą być konsekwencją działania różnego typu bakterii, wirusów bądź grzybów. Zakażenia wywołane przez pneumokoki można podzielić na nieinwazyjne: zapalenie zatok, zapalenie migdałków, zapalenie ucha środkowego oraz inwazyjne, np. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, sepsa (posocznica), zapalenie płuc.

Reklama

Podano, że pomorskie należy do trzech województw (wraz z mazowieckim i opolskim), w których notuje się najwyższą zapadalność na chorobę pneumokokową.

Co roku z jej powodu na świecie umiera nawet kilka milionów osób. Szczególnie narażone są osoby starsze i dzieci. Szczepienie przeciwko pneumokokom pomaga ustrzec się przed częścią chorób i minimalizuje ryzyko zachorowania na inne. Aneta Bardoń-Błaszkowska, kierownik Oddziału Epidemiologii i Statystyki Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku, poinformowała portal pomorskie.eu, że województwo jest na pierwszym miejscu w kraju pod względem liczby zakażenia na inwazyjną chorobę pneumokokową na 100 tys. mieszkańców.

W 2017 r. na Pomorzu było dwa razy więcej przypadków niż w całym kraju. Najwięcej przypadków było w powiecie kościerskim, a żadnego w człuchowskim. Od lat utrzymuje się też wysoki wskaźnik umieralności, szczególnie wśród seniorów.