Program jest skierowany do radomian, którzy ukończyli 65. rok życia, ponieważ to właśnie starsze osoby - zdaniem specjalistów - są bardziej narażone na powikłania po grypie.

Szczepienia co roku cieszą się w Radomiu dużym powodzeniem. W pierwszych dniach po szczepionki ustawia się długa kolejka chętnych.

Reklama

Akcja prowadzona jest już po raz dwunasty. - Za konsekwentnie szczepienia seniorów przeciwko grypie Radom dwukrotnie został uznany za lidera Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy - konkursu organizowanego przez Radę Naukową Instytutu Oświaty Zdrowotnej Fundacji Haliny Osińskiej - podkreśliła rzeczniczka prezydenta Katarzyna Piechota-Kaim. - Dwa lata temu miasto otrzymaliśmy statuetkę Samorządowego Super Lidera - dodała.

W tym roku programem objętych zostanie ponad 3,3 tys. osób. Miasto przeznaczyło na ten cel 100 tys. zł. Szczepienia prowadzone są w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym.

Polacy wciąż niechętnie się szczepią przeciw grypie. Według dyrektora Krajowego Ośrodka ds. Grypy NIZP-PZH prof. Lidii Brydak, w sezonie 2015/2016 zaszczepiło się zaledwie 3,4 proc. naszej populacji. Najlepiej zaszczepić się jesienią, zanim nastąpi szczyt zachorowań na grypę, który w naszym kraju przypada zwykle od stycznia do marca.

O szczepieniach przeciwko grupie sezonowej powinny szczególnie pamiętać osoby najbardziej zagrożone grypą i jej powikłaniami, czyli te, które cierpią na choroby przewlekle, takie jak astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), schorzenia sercowo-naczyniowe oraz cukrzyca. Powinny szczepić się także dzieci powyżej szóstego miesiąca życia, kobiety w ciąży oraz osoby po 65. roku życia. W Wielkiej Brytanii szczepieniom tym poddaje się 70 proc. emerytów, podczas gdy w Polsce - jedynie 16 proc.