O rozpoczęciu realizacji kolejnej edycji programu bezpłatnych szczepień przeciw grypie dla osób powyżej 65. roku życia podczas środowej konferencji prasowej poinformował przewodniczący Komisji Ochrony Zdrowia i Opieki Społecznej Rady Miejskiej w Łodzi Adam Wieczorek.

Reklama

- Grypa jest jedną z najpopularniejszych chorób na świecie, jednocześnie nieleczona może być jedną z najgroźniejszych chorób, która występuje w tak dużej skali. Dlatego w Łodzi co roku organizujemy bezpłatne sczepienia dla seniorów. Osoby powyżej 65. roku życia ze względu na znaczny spadek odporności są najbardziej podatne na zachorowania – powiedział.

Dodał, że w tym roku miasto sfinansowało 7250 szczepionek za kwotę 210 tys. zł. Taką samą sumę na program przeznaczono w ubiegłym roku. Skorzystały z niego 7082 osoby.

- Łodzianie, którzy chcieliby poddać się szczepieniu, powinni zgłosić się z dowodem tożsamości lub innym dokumentem do jednej z 37 miejskich przychodni zdrowia - bez względu na miejsce zamieszkania. Zarówno badanie lekarskie, jak i sama szczepionka są dla pacjentów bezpłatne. Szczepienia będą rozpoczynać się w wyznaczone dni września - do momentu wyczerpania szczepionek – wyjaśniła dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMŁ Irena Iwanicka.

Reklama

Do korzystania z tej formy profilaktyki zdrowotnej zachęcała łodzian dr Anna Mietlińska. - Ze względu na powszechność grypy i jej powikłania - groźne nie tylko dla zdrowia, ale i życia, namawiamy do szczepień każdego roku w okresach wiosennych i jesiennych. Ich regularne powtarzanie daje większą szansę ochrony organizmu. Jesienią szczepić powinniśmy się możliwie jak najszybciej – tłumaczyła.

Podkreśliła, że seniorzy oraz osoby cierpiące na choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca, astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc czy choroba wieńcowa, należą do grup zagrożonych wystąpieniem powikłań pogrypowych, m.in. zapalenia płuc, ucha środkowego czy mięśnia sercowego.

Reklama

Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-PZH w poprzednim sezonie grypowym 2015/2016 na grypę i choroby grypopodobne zachorowało ponad 4 mln Polaków, o prawie 7 proc. więcej niż w sezonie wcześniejszym. Ponad 16 tys. osób wymagało hospitalizacji.

Program szczepień seniorów przeciw grypie jest prowadzony przez łódzki magistrat od 2008 r.