Badania na ten temat przedstawili na Konferencji Związku Biologii Eksperymentalnej w Glasgow uczeni z Francji. Ich zdaniem, obserwując zachowanie pająka, można opracować model starzenia się mózgu.

Reklama

Wszystko dzięki temu, że pająki przez całe swoje życie tkają sieci – im młodszy pająk, tym jest dokładniejszy. Im starszy, tym w jego sieciach pojawia się więcej nieregularności i błędów. A to – jak przekonują francuscy naukowcy z Uniwersytetu w Nancy – klucz do zrozumienia, jak „zużywa się” układ nerwowy, także w przypadku człowieka.

Badacze wzięli pod lupę pająka domowego – liścianka sektornika. Żyje on około roku i przez ten czas tka bardzo regularne sieci. Z tym że wraz z wiekiem ta regularność nieco się zaburza. Naukowcy dokładnie przeanalizowali błędy, jakie popełniały starsze pająki i są przekonani, że na tej podstawie mogą stworzyć model starzenia się mózgu.

Uczeni się przekonani, że ich badania – choć to dopiero początek drogi – pozwolą w przyszłości łatwo przewidzieć, jakie ośrodki w mózgu podlegają degradacji w pierwszej kolejności wraz z wiekiem i w jakim stopniu. A niewykluczone, że to z kolei pomoże w opracowaniu sposobów na dłuższe zachowanie sprawności umysłowej u osób starszych.

Zobacz także: Jad pająka najlepszy na erekcję >>>