Szef MZ zaszczepił się II dawką przypominającą szczepienia przeciw COVID-19 w studenckiej poradni Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Reklama

- Chciałbym, żeby te 12 milionów (osób), które przyjęło III dawkę, to był wynik, który się powtórzy przy IV dawce. Naprawdę wchodzimy w taki etap pandemii, który polega na pewnej sezonowości zachorowań. Teraz, ponieważ jesteśmy po szczycie tej kolejnej fali, to jest naprawdę idealny moment, żeby przyjąć szczepienie – pod tym względem oczywiście będziemy robili wszystko, żeby jak najwięcej osób podjęło tą świadomą decyzję – powiedział Niedzielski.

Minister poinformował, że do tej pory świadomą decyzję dotyczącą drugiej dawki przypominającej podjęło 2 mln Polaków.

- Jeżeli chodzi o szczepienie najnowszym preparatem biwalentnym, zawierającym również omikron, to tutaj mamy zgłoszenia od blisko 450 tys. chętnych, z czego 330 tys. osób już się zaszczepiło tą szczepionką – powiedział.

Reklama

Niedzielski zachęcał do szczepienia przeciw COVID-19. - Zapewniam, że nie boli, wszystko jest w porządku. Zachęcam i zapraszam wszystkich, żeby właśnie w ramach świadomej decyzji zapobiegania ryzyku ciężkiego przechorowania podjąć tę decyzję, decyzję, do której namawiamy – podkreślił.

Przypomniał, że we wtorek, 4 października, rozpoczęła się kampania medialna, która pod hasłem "Chcę zrozumieć" promuje ideę świadomego zaszczepienia się przeciw koronawirusowi. Jak wskazał, w ramach kampanii zaczęła działać strona https://www.gov.pl/web/chcezrozumiec.

Reklama

- Tam znajdują się wszystkie informacje, bardzo dużo odpowiedzi na pytania, na wątpliwości, które pojawiają się w trakcie podejmowania decyzji o szczepieniu – mówił.

Niedzielski zaznaczył, że decyzja o szczepieniu ma bardzo wymierne konsekwencje dla bezpieczeństwa zdrowotnego zarówno szczepiących się, jak i ich najbliższych.

Pytany o zainteresowanie szczepieniami przypominającymi u dzieci w wieku 5-11 lat, minister wskazał, że po uruchomieniu w poniedziałek zapisów zgłosiło się do nich ponad 1,5 tys. osób, a wykonano ponad 100 szczepień. - Ale to jest perspektywa jednego dnia akcji szczepień – zaznaczył.

Pytany o kwestię seniorów, których nie stać na wykupowanie przepisanych na receptę leków, Niedzielski zapewnił, że kampania darmowych leków dla osób po 75. roku życia jest bardzo dobrze odbierana wśród seniorów.

- Mamy takie plany, ale to są dopiero rozważania, żeby zastanowić się nad ewentualnym rozszerzeniem (zakresu programu – PAP) i na pewno będziemy w kierunku takiej opieki państwa nad seniorami poruszali się coraz bardziej – powiedział szef resortu zdrowia.

Minister zdrowia zaszczepił się w Poznaniu wraz z prezesem Narodowego Funduszu Zdrowia Filipem Nowakiem i prorektorem ds. klinicznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu prof. dr. hab. Zbigniewem Krasińskim.