EMA podała, że w celu pobrania sześciu dawek z jednej fiolki należy użyć strzykawek i/lub igieł o małej objętości martwej (≤35 μl). Jeśli używane są standardowe strzykawki i igły, może to być niewystarczające do pobrania szóstej dawki z fiolki.

Reklama

- Jeżeli ilość szczepionki pozostająca w fiolce po piątej dawce nie zapewnia pełnej dawki (0,3 ml), pracownik służby zdrowia musi wyrzucić fiolkę i jej zawartość. Nie powinno się zbierać substancji z wielu fiolek w celu uzyskania pełnej dawki - podała EMA.

Szczepionka przeciw Covid-19 firm BioNTech i Pfizer nosi nazwę Comirnaty. Wykazała skuteczność na poziomie 95 proc. w badaniach klinicznych. Została dopuszczona do obrotu w UE 21 grudnia 2020 r.

ZOBACZ AKTUALNĄ MAPĘ ZAKAŻEŃ>>>

Jest oparta na technologii informacyjnego RNA (mRNA). Pozwala to komórkom wytwarzać nieszkodliwe fragmenty białek wirusowych, które organizm ludzki wykorzystuje do budowania odpowiedzi immunologicznej w celu zapobiegania lub zwalczania kolejnych, naturalnych infekcji.

Dystrybucja pierwszych 200 mln dawek szczepionki Covid-19, opracowanej przez Pfizer i BioNTech, zostanie zakończona w Unii Europejskiej do września 2021 r.

KE poinformowała w piątek, 8 stycznia, o nowej umowie z firmami Pfizer i BioNTech na dostawę dodatkowych 300 mln szczepionek przeciwko Covid-19. Razem z dawkami od firmy Moderna wystarczą one do zaszczepienia ponad 80 proc. populacji UE - oznajmiła przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.

Aktualizację informacji dotyczących szczepionki zlecił Komitet ds. Leków dla ludzi (CHMP), który jest organem EMA.