Wraz z wydaniem przez WHO rekomendacji dla stosowania szczepionki, nastąpi faza informowania krajowych władz medycznych o szczepionce i korzyściach płynących ze szczepień w oparciu o dotychczasowe badania kliniczne - czytamy w oświadczeniu Światowej Organizacji Zdrowia.

Reklama

W ocenie ekspertów WHO szczepionka wyprodukowana wspólnie przez amerykański koncern Pfizer i niemiecką firmę farmaceutyczną BioNTech spełnia wszystkie niezbędne kryteria, gdy chodzi o jej bezpieczne stosowanie i skuteczność - podkreślono w oświadczeniu.

- To ważny krok gwarantujący dostępność szczepień przeciwko Covid-19 w skali całego globu - oceniła dr med. Mariangela Simao, z-ca dyrektora generalnego WHO, która w odpowiada za kwestie dostępu do lekarstw i środków leczniczych. - Chciałabym jednak podkreślić, że niezbędny jest dodatkowy wysiłek wszystkich, by mogły być zaspokojone priorytetowe potrzeby wszystkich narodów - podkreśliła.

Światowa Organizacja Zdrowia wspólnie z Globalnym Sojuszem na rzecz Szczepień i Uodpornienia (Global Alliance for Vaccines and Immunisation) stoją na czele akcji nazywanej COVAX, której celem jest zapewnienie dostępności szczepionek w krajach uboższych i średnio zamożnych. W ramach porozumień zawartych z firmami Pfizer & BioNTech Globalny Sojusz na rzecz Szczepień spodziewa się otrzymać w pierwszym kwartale 2021 r. blisko 2 mld dawek szczepionki, której skuteczność oceniana jest na 95 proc. - pisze Reuters.

W czwartkowym oświadczeniu WHO zaznaczono, że zarówno UNICEF, jak i Panamerykańska Organizacja Zdrowia (PAHO) zostały upoważnione do zakupów szczepionki dla krajów uboższych i terytoriów, gdzie trwają konflikty zbrojne. Mają też pomóc w logistyce, preparat Pfizera & BioNTech wymaga bowiem przechowywania w temperaturze blisko -80 st.C.