O kolejnej edycji programu bezpłatnych szczepień przeciw grypie dla osób powyżej 65. roku życia i pneumokoków dla dzieci do lat 4 poinformował przewodniczący Komisji Ochrony Zdrowia i Opieki Społecznej Rady Miejskiej w Łodzi Adam Wieczorek.

Reklama

- W tym roku zaszczepimy ok. 700 maluchów i dziewięć tysięcy seniorów. Z bezpłatnej usługi będzie można skorzystać już we wrześniu w miejskich centrach medycznych – powiedział radny.

Zarówno badania, jak i sama szczepionka są darmowe dla mieszkańców Łodzi w wieku od 65. roku życia - w tym także podopiecznych domów pomocy społecznej oraz bezdomnych przebywających w schroniskach. Nie obowiązuje rejonizacja, a szczepienia będą wykonywały miejskie centra medyczne: Widzew, Polesie, Górna, Bałuty, im. dr. L. Rydygiera oraz Jonschera, a także poradnia "Kamień Milowy". Usługa będzie dostępna do wyczerpania szczepionek.

Z kolei rodzice będą mogli zaszczepić swoje dzieci zarówno w miejskich placówkach: Widzew, Polesie, Górna, Bałuty, im. L. Rydygiera oraz Jonschera, jak i w poradniach Salve. Na szczepienie trzeba będzie się zapisać. Informacje o tym, jak można zaszczepić swoje dziecko mają zostać opublikowane na stronie internetowej UMŁ, w zakładce "Zdrowie" w poniedziałek 10 września. Trafią one także do miejskich przedszkoli.

Do korzystania z tej formy profilaktyki zdrowotnej zachęca łodzian lekarz rodzinny dr Maciej Adamiec.

- Z tego samego powodu z jakiego zapinamy pasy bezpieczeństwa w samochodzie – warto się szczepić. Po to, żeby zwiększyć nasze bezpieczeństwo w sytuacji zagrożenia. Pneumokoki to groźne drobnoustroje, które powodują wiele zakażeń – szczególnie górnych i dolnych dróg oddechowych. Wyjątkowo groźna jest tzw. inwazyjna choroba pneumokokowa, która może powodować trwałe uszkodzenia narządów. A nawet może być śmiertelnym zagrożeniem dla dzieci. Szczepienie może uchronić przed zachorowaniem – tłumaczył dyrektor MCM Bałuty, w którym będą wykonywane szczepienia zarówno na pneumokoki, jak i grypę.

Zwrócił również uwagę, że grypa jest niebezpieczną chorobą zakaźną. Może ona doprowadzić do powikłań takich jak zapalenie płuc czy mięśnia sercowego, które mogą nawet zagrażać życiu.

Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - PZH w poprzednim sezonie grypowym zarejestrowano ponad 4,5 mln zachorowań na grypę i choroby grypopodobne. Ponad 16,5 tys. osób wymagało hospitalizacji; odnotowano 48 zgonów. Szczególnie narażoną na zachorowania jest grupa osób powyżej 65. roku życia.

Reklama

Program szczepień seniorów przeciw grypie jest prowadzony przez łódzki magistrat od 2008 r. Z roku na rok miasto przeznacza na ten cel coraz większe sumy. W 2014 r. kupiono szczepionki warte 176 tys. zł; w 2017 r. – 230 tys. zł, a w tym - 345 tys. zł. Kolejne 200 tys. zł wydano na szczepionki na pneumokoki.