Laser stosowany jest nie tylko w przypadku zabiegów estetycznych, poprawiających komfort życia, ale również problemów zdrowotnych. Współcześnie trudno sobie wyobrazić medycynę bez zastosowania laserów, są one wykorzystywane w leczeniu schorzeń lub realizacji operacji, a także wykorzystywane w okulistyce. Dzięki nim można korygować wady wzroku, usuwać zaćmę czy zabezpieczać siatkówkę. Laser z sukcesem może być wykorzystywany w walce z krótkowzrocznością, nadwzrocznością, astygmatyzmem oraz starczowzrocznością.

Reklama

Według badania przeprowadzonego przez CBOS, na zlecenie Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok, ponad 50% badanych przyznało, że poddałoby się laserowej korekcji wad wzroku aby wyeliminować konieczność noszenia szkieł kontaktowych lub okularów. Często są one przeszkodą w wykonywaniu niektórych zawodów, ograniczają swobodę podczas zwykłych codziennych zajęć lub uprawiania sportów.

Aby poddać się zabiegowi, trzeba spełniać określone warunki – są nimi m.in. wiek pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, ustabilizowana wada wzroku, brak różnego rodzaju schorzeń. Przed zabiegiem każdy pacjent musi przejść badanie kwalifikacyjne, na podstawie którego lekarz podejmuje decyzję o możliwości wykonania zabiegu.

Zabieg laserowej korekcji wady wzroku odbywa się w ciągu jednego dnia i nie wymaga hospitalizacji czy uciążliwej rekonwalescencji. Wykonywany jest w ciągu kilkunastu minut, a poprawa widzenia zauważalna jest natychmiast po jego zakończeniu.

- Precyzyjność, sterylność i szybkość lasera powoduje, że stał się on jednym z głównych narzędzi w mikrochirurgii oka. Najczęściej wykorzystywaną metodą w chirurgii refrakcyjnej jest laserowa korekcja wad wzroku za pomocą lasera excimerowego oraz femtosekundowego - mówi lek. med. Robert Matusik, specjalista chorób oczu z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok. - Laserowa korekcja wzroku to zabieg polegający na modelowaniu rogówki za pomocą wiązki lasera. Pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe w postaci kropli do oczu. W trakcie zabiegu nad precyzją działań lasera czuwa specjalny program komputerowy dostosowywany indywidualnie do każdego pacjenta, a wszystko nadzoruje lekarz. Cały zabieg trwa około 30 minut, sama procedura z użyciem lasera około kilkunastu sekund. Zabieg jest bezbolesny, może powodować jedynie u niektórych pacjentów niewielki dyskomfort – dodaje.

Po zabiegu bardzo szybko można wrócić do codziennych czynności. W pierwszym okresie po zabiegu nie należy wykonywać wysiłku fizycznego oraz wzrokowego, wpatrywać się w intensywne źródła światła takie jak ekran komputera. Okres rekonwalescencji zależy od indywidualnych predyspozycji organizmu, średnio wynosi około dwóch tygodni, podczas których goi się rogówka.

Reklama

Zgłaszający się na badania kwalifikacyjne kandydaci to osoby świadome możliwości, jakie daje nowoczesna okulistyka. Jak wynika z danych Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok aż 7 na 10 pacjentów zostaje zakwalifikowanych do zabiegu laserowej korekcji wad wzroku.

Zabiegi laserowej korekcji wad wzroku są szansą dla osób, które z różnych względów nie chcą lub nie mogą nosić okularów czy szkieł kontaktowych, aby raz na zawsze pożegnać się z wadą wzroku, umożliwiając większą swobodę działania w pracy czy życiu codziennym.