Czy amputacja piersi uchroni przed zachorowaniem na nowotwór - dyskutowano o tym na spotkaniu specjalistów z dziennikarzami w Warszawie.

Reklama

Doktor Artur Barczyk - genetyk, podkreślił, że amputacja nie może zwolnić z dalszej diagnostyki i kontroli. Według niego, mastektomia tylko chroni przed zachorowaniem na raka piersi. Jednak u nosicielek genu BRCA jest wysokie ryzyko zachorowania na raka jajnika, nowotworu bardzo groźnego i szybko rozwijającego się. Podczas konferencji specjaliści podawali przykłady, że u kobiet po mastektomii z powodu raka, wtórne ogniska choroby mogą umiejscowić się nawet w bliźnie pooperacyjnej.

Doktor Jacek Tulimowski - ginekolog, podkreślał, że badania genetyczne powinny odbywać się w poradni pod kontrolą lekarza specjalisty. Przestrzegał kobiety przed wykonywaniem samodzielnie badań genetycznych i interpretowanie ich przy pomocy internetu. Według niego, badania powinny być zlecone przez genetyka, zinterpretowane przez niego oraz powinny być wydane specjalne zalecenia dla danej pacjentki.

Doktor Andrzej Marszałek z firmy laboratoryjnej Synevo mówił, że badanie genu BRCA zaleca się kobietom, które miały w rodzinie przypadki raka raka piersi czy jajnika. Obowiązkowo badanie powinny wykonać młode dziewczyny planujące hormonalną antykoncepcję, która może wyindukować raka piersi.

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>