Brytyjscy eksperci z Cancer Research UK zaobserwowali, że znacząco wzrosła liczba zachorowań na raka jelita grubego wśród mężczyzn. W porównaniu z sytuacją 35 lat temu, obecnie odnotowuje się aż o ponad jedną czwartą więcej przypadków raka wśród panów, podczas gdy wśród pań zaledwie o 6 proc. więcej nowotworów. Lekarze nie umieją jednak wytłumaczyć tej rozbieżności wśród pacjentów różnej płci.
Skąd więcej zachorowań na raka jelita grubego? Naukowcy wskazują kilka przyczyn: otyłość, spożywanie dużej ilości czerwonego przetworzonego mięsa i dieta uboga w błonnik. Zwracaj również uwagę na fakt, że żyjemy coraz dłużej, a wiek jest czynnikiem ryzyka wielu chorób, w tym nowotworów.
Jak podaje BBC News, poprawiła się sytuacja z leczeniem raka jelita grubego. Połowa pacjentów z nowotworem żyje co najmniej 10 lat od zachorowania.
Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>
Komentarze(16)
Pokaż:
"Lekarze nie umieją jednak wytłumaczyć tej rozbieżności wśród pacjentów różnej płci."
Naprawdę nie umieją? :)
Mam tych nieukow w rodzinie, zazwyczaj ciemniaki, komputer i internet to ich wrog. Gdy w przychodni powiesz ze cos nowego przezczytales w internecie -sa obrazeni.
W swoim zyciu czytalem juz wiele co szkodzi, tyton, kawa, oddychanie - ale co sie dzsiaj wyprawia to gorzej jak za pilsuckiego. Im wiecej maszyn, tym wieksze ciemniaki koncza studia :-))))))))))))))) tylko czy jakies studia uprawniaja dzsiaj do zgrywania bogow zamknietych w strzezonych osiedlach z brykami jak w nowym jorku ? Sami jestesmy sobie winni, ze ich pasiemy.