Urządzenie znajdzie się w środku dzięki partnerstwu publiczno-prywatnemu. To coraz częściej stosowana przez publiczne instytucje droga sfinansowania inwestycji, które w innej sytuacji byłyby poza ich zasięgiem. Gamma Knife, który służy do bardzo precyzyjnego i bezinwazyjnego leczenia nowotworów mózgu, gdy operacja z różnych powodów jest niemożliwa, kosztuje aż 4 mln euro.

Reklama

Urządzenie znajdzie się w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 5 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, znanym jako klinika okulistyczna, gdzie obecnie tworzony jest również ośrodek onkologiczny. Jego możliwości zaprezentowano w Katowicach podczas poniedziałkowej konferencji "Radiochirurgia dziś i jutro".

To niewątpliwie będzie ogromny postęp. Uczelni jako jednostki budżetowej, finansowanej z budżetu państwa, a zwłaszcza szpitala klinicznego, którego jesteśmy organem założycielskim i któremu niewiele możemy dać jako uniwersytet - na pewno nie byłoby stać na zakup tego typu urządzenia, to w ogóle niemożliwe - powiedziała prorektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Joanna Lewin-Kowalik.

Jak poinformowała, urządzenie będzie służyć pacjentom za 1,5 roku. Dostawca sprzętu zawrze kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia na świadczenia z wykorzystaniem Gamma Knife, a szpital wydzierżawi mu pomieszczenia, które przygotowano nakładem 11 mln zł. Uczelnia będzie korzystać z tego sprzętu do działań dydaktycznych i naukowych.

Prof. Lewin-Kowalik przypomniała, że w Śląskim Uniwersytecie Medycznym działają dwie kliniki neurochirurgiczne w Katowicach i Sosnowcu oraz oddział neurologii i neurochirurgii dziecięcej, skąd będzie się rekrutować kadra pracująca na Gamma Knife.

Na świecie działa już ok. 300 takich aparatów, w tym jeden w Warszawie. Leczono nim już ponad 600 tys. pacjentów. Eksperci szacują, że takiej terapii może potrzebować 375 pacjentów na 1 mln mieszkańców. Skuteczność i małą inwazyjność leczenia zapewniają 192 ruchome wiązki promieniowania. Oszczędzają one zdrową tkankę, precyzyjnie trafiają w zmianę i wypalają ją z dokładnością do 0,15 mm.

Dzięki Gamma Knife można skutecznie wyleczyć łagodne guzy, urządzenie jest też stosowane w przypadku guzów bardzo trudno dostępnych lub gdy pacjent nie może być operowany z powodu innych chorób. Leczyć można też przerzuty do mózgu, wydłużając życie pacjenta i zwiększając jego komfort. Udokumentowano naświetlanie nawet 15 zmian w mózgu w czasie jednej sesji.

W katowickiej konferencji uczestniczył neurochirurg prof. Jean Regis z Uniwersytetu w Marsylii. Jednostka, którą kieruje, jest światowym liderem w zastosowaniu technologii Gamma Knife. Profesor przeprowadzi pierwsze zabiegi po zainstalowaniu Gamma Knife w Katowicach.