Wyniki badań, zrealizowanych w oparciu o ankiety przeprowadzone wśród mieszkańców Kalifornii, zostały opublikowane w magazynie „Cancer”. Naukowcy mają teraz problem, jak je interpretować. Gdyby traktować je wprost, można by wysnuć prosty wniosek, że mężczyźni homoseksualni dwa razy częściej chorują na raka niż mężczyźni heteroseksualni. W ankietach jest bowiem dwa razy więcej zgłoszeń od gejów, którzy przyznają, że cierpią bądź cierpieli na nowotwór.

Reklama

Naukowcy zwracają jednak uwagę na pytania, które stoją w sprzeczności z takim wnioskiem. Niewykluczone bowiem, że obie grupy chorują równie często, jednak homoseksualiści lepiej dbają o swoje zdrowie i więcej wśród nich przeżywa tę groźną chorobę.

Możliwe również, że na wzrost zachorowań wpływa większe wśród gejów ryzyko zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego, który powoduje raka. Niektórzy badacze wskazują również uwagę na swobodny styl życia mężczyzn homoseksualnych, którzy na przykład częściej palą papierosy niż mężczyźni heteroseksualni.

Wyniki opublikowane w magazynie „Cancer” są bardzo cennym przyczynkiem do dokładniejszych badań na większą skalę.