Grypa może pokrzyżować plany zawodowe i życiowe. Tak było w przypadku wicemistrza świata, podwójnego mistrza halowych mistrzostw Europy na dystansie 800 metrów Adama Kszczota - mówi doktor Jarosław Krzywański z Centralnego Ośrodka Medycyny Sportowej. Mógł trzeci raz z rzędu ustanowić tytuł mistrza Europy, co nie udało się jeszcze nikomu w historii. Jednak na tydzień przed zawodami zachorował na grypę, ponieważ zaprzestał szczepień.

Reklama

Dyrektor Krajowego Ośrodka do spraw Grypy profesor Lidia Brydak powtarza, że szczepienia są jednym, najskuteczniejszym sposobem zapobiegania chorobie. Dodaje, że wczoraj w laboratorium Ośrodka potwierdzono już pierwszy przypadek zakażenia wirusem u dwuletniego dziecka.

Doktor Aneta Nitsch-Osuch z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego podkreśla, że szczepienia przeciwko grypie chronią przed groźnymi powikłaniami, jak zapalenie ucha, zatok czy płuc. Szczepić powinny się osoby z grup ryzyka: dzieci od 6 miesiąca życia, seniorzy, chorzy przewlekle i kobiety w ciąży.

W ubiegłym sezonie zachorowało na grypę lub choroby grypopodobne ponad 3 miliony Polaków, ponad 12 tysięcy pacjentów hospitalizowano z powodu powikłań, a kilkanaście osób zmarło.

Reklama

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>