Według „New York Timesa” oczekuje się, że dyrektor CDC, dr Rochelle P. Walensky, szybko zatwierdzi tę decyzję. Szczepienia rozpoczną się prawdopodobnie już od wtorku.

Reklama

Moderna będzie dostępna dla dzieci w wieku od 6 miesięcy do 5 lat. Natomiast szczepionka Pfizer - dla dzieci od 6 miesięcy do 4 lat. Ta ostatnia jest zaakceptowana dla pięciolatków i starszych już od listopada zeszłego roku.

- W trakcie dwudniowego spotkania doradcy Komitetu ds. Zdrowia Publicznego wysłuchali dowodów potwierdzających skuteczność szczepionek u najmłodszych dzieci. Jednak komisja wielokrotnie naciskała na firmę Pfizer, aby przedstawiła swoje dane i zauważyła, że dla ochrony dzieci potrzebne byłyby trzy dawki tej szczepionki, w porównaniu z dwiema Moderny – podał nowojorski dziennik.

Zdaniem ekspertów obie szczepionki są bezpieczne dla dzieci. Wytwarzają poziom przeciwciał podobny do tego, jaki obserwuje się u młodych dorosłych.

Reklama

Wcześniej w tym tygodniu, szczepionki dla dzieci poparł zespół ekspertów doradzających Agencji ds. Żywności i Leków (FDA). Zaakceptował je jednomyślnie.

Na podstawie rekomendacji FDA zezwoliła na podanie dwóch dawek szczepionki Moderna w odstępie czterech tygodni. Szczepionka Pfizera również wywołała silną odpowiedź immunologiczną, ale dopiero po trzech dawkach.