Badanie „Covid-19 Vaccination in Pregnancy: A Systematic Review” opublikował portal medyczny medRxiv. Zwraca się w nim uwagę, że ciąża jest czynnikiem ryzyka poważnej postaci choroby COVID-19. Pomocne może być zatem szczepienie kobiet w ciąży, pod warunkiem, że jest ono skuteczne i bezpieczne. Metaanaliza z wielu badań w tym zakresie, którymi objęto ponad 40 tys. kobiet w ciąży, sugeruje, że tak właśnie jest.

Reklama

- Szczepionki mRNA przeciwko COVID-19 są skuteczne i bezpieczne w zapobieganiu infekcji SARS-CoV-2 u ciężarnych. Rekomenduje się dwie dawki w celu uzyskania silnej humoralnej odpowiedzi odpornościowej. Analizie poddano 40 509 ciężarnych – stwierdza na Twitterze prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Grzegorz Cessak.

Autorzy badania pod kierunkiem dr Nando Reza Pratama podkreślają, że tego typu szczepionki w technologii mRNA mogą być rozważane jako bezpieczna opcja dla kobiet w ciąży i płodu. Nie mają one wpływu przebieg ciąży, poród oraz zdrowie noworodka. Samo zaszczepienie może jedynie powodować u oczekującej dziecka matki ból w miejscu ukłucia oraz przejściowe zmęczenie i bóle głowy. Ewentualne dolegliwości są zatem podobne jak u innych zaszczepionych osób.

Szczepienie już po pierwszej dawce szybko daje efekty w postaci wytworzenia dużej liczby przeciwciał. Po drugiej dawce odpowiedź immunologiczna jest jeszcze większa, a powstałe przeciwciała przeciwko SARS-CoV-2 przenikają też przez łożysko. Dłuższy okres ciąży po zaszczepieniu skutkuje większą liczbą przeciwciał IgG w organizmie płodu – czytamy w raporcie z badań.

Niedawno specjaliści z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie poinformowali PAP o badaniach dotyczących wpływu szczepionek przeciwko COVID-19 na przebieg ciąży. Udowodnili przezłożyskową transmisję przeciwciał przeciwko antygenowi S wirusa SARS-CoV-2. Tym samym potwierdzili możliwość uodpornienia dzieci pacjentek zaszczepionych w ciąży.

Jak podał Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie, lekarze Oddziału Klinicznego Ginekologiczno-Położniczego pierwsi w Polsce i jedni z pierwszych na świecie udowodnili przezłożyskową transmisję przeciwciał przeciwko antygenowi S wirusa SARS-CoV-2.

- Kobiety ciężarne są w grupie podwyższonego ryzyka ciężkiego przebiegu infekcji COVID-19. Zaszczepienie ich zmniejsza ryzyko zachorowania u mam, ale także zwiększa szansę na uniknięcie wielu powikłań ciąży w przebiegu tej infekcji dla płodów. Badanie prowadzone w naszym ośrodku ocenia właśnie skuteczność i bezpieczeństwo szczepienia przeciwko COVID-19 w czasie ciąży – wyjaśnił prof. Tomasz Waśniewski, ordynator Oddziału Klinicznego Ginekologiczno-Położniczego, cytowany w prasowym komunikacie.